
Історія ракетно-космічної галузі України: факти, події, документи, люди (1991-2025 роки)
Добірка зроблена за матеріалами ветеранів галузі: О.Ю.Тимченка, Г.В. Кузьмової, М.О. Мітрахова, Е.І.Кузнєцова.
Редактор-упорядник: О.М. Бобровицький.
1991 рік
30 серпня
Вийшов Указ Верховної Ради УРСР «Про передачу підприємств, установ і організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави».
18 грудня
Ракетою-носієм «Циклон-3» запущено КА «Інтеркосмос-25» (АУОС-3-АП-ІК), розроблений КБ «Південне» (з чехословацьким субсупутником «Магіон-3»).
1992 рік
29 лютого
Указом Президента України Л.М.Кравчука №117 створено Національне космічне агентство України (НКАУ).
9 березня
Постановою Кабінету Міністрів України №119 Генеральним директором НКАУ призначено Володимира Павловича Горбуліна.
18 травня
Затверджена організаційно-штатна структура НКАУ в кількості 39 посад.
Червень
В КБ «Південне» розроблено ескізний проєкт космічного ракетного комплексу «Спейс-Кліпер».
Вересень
Створено творчий колектив із 30 експертів (представники НАНУ, НКАУ, Міноборони, провідних підприємств) для написання проєкту першої Державної космічної програми.
1993 рік
15 лютого
Підписано спільний наказ керівництва ВО ПМЗ, КБ «Південне» та УкрНДІТМ «Про розроблення спеціальної техніки в інтересах Міністерства оборони України».
25 травня
На засіданні Кабінету Міністрів України під головуванням Л.Д.Кучми затверджено першу Національну космічну програму України на 1993-1997 роки.
Червень
Верховна Рада України прийняла Постанову «Про невідкладні завдання збереження і розвитку ракетно-космічного потенціалу України».
4 вересня
В Ялті підписано угоду між РФ і Україною «Про порядок здійснення гарантійного і авторського нагляду за експлуатацією ракетних комплексів» Міністерства оборони РФ, що розробили українські організації.
Жовтень
Уряди Канади,США, України та Швеції уклали угоду про заснування Українського науково-технологічного центру (УНТЦ) для мирної конверсії наукового потенціалу Фахівців Колишнього СРСР, що працювали раніше над розробленням зброї масового знищення.
25 листопада
Підписано угоду між КБ «Південне», ВО ПМЗ, РКК «Енергія»(РФ), фірмами «Боїнг» (США) і «Кварнер» (Норвегія) про створення космічного ракетного комплексу (КРК) морського базування з ракетою космічного призначення (РКП) «Зеніт -3SL» (на базі ракети-носія «Зеніт-2» 11К77, розробленої КБ «Південне»).
1994 рік
25 січня
З космодрому Плесецьк РН «Циклон-3» виведено на орбіти КА «Метеор-3» (РФ) і КА «TubSat» (ФРН).
2 березня
З космодрому Плесецьк ракетою-носієм «Циклон-3» виведено на орбіту космічний апарат «Коронас-І» (АУОС-СМ-КІ), розроблений КБ «Південне». КА працював на орбіті понад шість років.
11 жовтня
З космодрому Плесецьк РН «Циклон-3» виведено на орбіту КА «Океан -01».
4 листопада
З космодрому Байконур РН «Зеніт-2» виведено на орбіту КА «Ресурс-01».
16 листопада
Верховна Рада України прийняла Закон «Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968року».
28 грудня
Постановою Президії Національної академії наук України засновано спільне НАУ І ДКА України науково-практичне видання – журнал «Космічна наука і технологія» Головний редактор журналу Б.Є.Патон, заступники головного редактора – О.П.Федоров, Я.С.Яцків, В.С. Кислюк.
Грудень
Випущено рішення про збільшення до 18 років строків експлуатації ракетних комплексів Р-36М (15А14) і Р-36М УТТХ (15А18), що перебувають на бойовому чергуванні в РФ.
1995 рік
15 лютого
Президент України Л.Д.Кучма прийняв делегацію представників країн-ініціаторів міжнародного космічного проєкту «Морський старт», схвалив участь українських підприємств у проєкті та гарантував державне сприяння у реалізації програми «Морський старт».
20 лютого
Указом Президента України Л.Д.Кучми № 135/95 Генеральним директором НКАУ призначається О.О.Негода.
Березень
У КБ «Південне» розроблено концептуальний проєкт про ракетний сегмент КРК морського базування «Основні концептуальні рішення щодо РН «Зеніт-3SL» і «Зеніт-2SL».
5 травня
Підписано угоду про створення спільного підприємства – Sea Launch Company («Морський старт») – для надання пускових послуг з акваторії Тихого океану. Співзасновоники: Boeing (США ), Kvaerner (Норвегія), РКК «Енергія» (РФ), КБ «Південне» і ВО ПМЗ (Україна).
6 травня
КБ «Південне» підписало контракт з компанією Space Systems /Loral на надання послуг щодо запуску КА системи Globalstar ракетою-носієм «Зеніт- 2» (11К77).
25 червня
Підписано контракт з фірмою «Фіат Авіо» (Італія) на випуск аванпроєкту на ракету-носій «Вега-КО».
31 серпня
З космодрому Плесецьк (РФ) РН «Циклон-3» (11К68) на орбіту виведено КА «Січ-1» – перший штучний супутник Землі під юрисдикцією України та КА «Fasat-1» (Чілі).
17 жовтня
Вийшов Указ Президента України «Про заходи щодо вдосконалення державного регулювання космічної діяльності в Україні».
Жовтень
У КБ «Південне» розроблено ескізний проєкт комплексу на запуск ракетою-носієм «Зеніт-2» космічних апаратів системи Globalstar.
1996 рік
Березень
Указом Президента України Л.Д. Кучми створено Раду з питань науки та науково-технічної політики при Президентові України. До складу Ради, що складається з 33 осіб, увійшли радник Президента України В.П.Горбулін, Генеральний конструктор-Генеральний директор КБ «Південне» С.М.Конюхов, директор Головної астрономічної обсерваторії України Я.С. Яцків та інші.
5 червня
Спільним рішенням Національної академії наук України та НКАУ створено Інститут космічних досліджень. Першим директором Інституту космічних досліджень призначено академіка НАН України В.М. Кунцевича.
17 червня
У Львові створено філію ІКД – Львівський центр Інституту космічних досліджень НАНУ і НКАУ.
12 серпня
Указом Президента України Л.Д.Кучми створено Національний центр управління та випробувань космічних засобів НКАУ (м. Євпаторія).
12 вересня
У м. Дніпропетровськ, згідно з Указом Президента України Леоніда Кучми, за ініціативою Національного космічного агентства України та Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я», був відкритий Національний Центр аерокосмічної освіти молоді України (НЦАОМУ).
12 листопада
Керівники РКА і НКАУ підписали Меморандум про створення російсько-українського підприємства МКК «Космотрас» для реалізації проекту космічного ракетного комплексу (КРК) «Дніпро», створюваного на базі Р-36М УТТХ (15А18).
15 листопада
Верховна Рада України прийняла Закон України «Про космічну діяльність», що встановлює загальні правові основи здійснення космічної діяльності в Україні та під юрисдикцією України за її межами.
2 грудня
Вийшла Постанова Кабінету Міністрів України «Про створення Єдиної супутникової системи передачі інформації».
1997 рік
13 березня
Згідно з Указом Президента України в Україні встановлено професійне свято – «День працівників ракетно-космічної галузі України», яке відзначається щороку 12 квітня.
14 березня
Підписано угоду між КБ «Південне», ВО ПМЗ і «Фіат Авіо» (Італія) щодо модернізації РН «Циклон-3» (11К68), що започаткувала створення космічного ракетного комплексу (КРК) «Циклон-4».
28 червня
Вийшла Постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію заходів щодо вдосконалення космічних технологій».
22 липня
Вийшов Указ Президента України «Про положення про Національне космічне агентство України».
27 вересня
Для реалізації російсько-українського проєкту «Дніпро» створено Міжнародну космічну компанію «Космотрас». Почалося створення космічного ракетного комплексу «Дніпро» на базі міжконтинентальних балістичних ракет РС-20 (SS-18, «Сатана»).
6 листопада
Вийшла Постанова Кабінету Міністрів України «Про створення космічних ракетних комплексів з використанням ракет РС-20 і РС-18».
19 листопада – 5 грудня
Перший космонавт незалежної України Л.К.Каденюк здійснив успішний політ та виконав наукову програму з космічної біології на космічному кораблі-шатлі «Коламбія» у складі міжнародного екіпажу. Під час цієї місії була проведена масштабна освітня програма «Вчителі та учні досліджують рослини в космосі», яка охопила по 20 тис. школярів з кожної країни (Україна і США).
2 грудня
Указом Президента України Л.Д.Кучми затверджено «Комплексну програму скорочення та ліквідації МБР SS -24» (РТ-23 УТТХ).
В цьому році завершена перша Національна космічна програма (1993-1997 рр.). Із запланованих на програму 316,47 млн грн фактично профінансовано 136,7 млн грн тобто 43%. Виготовлено 32 вітчизняних РН і 17 КА.
1998 рік
4 березня
Вийшов Указ Президента України Л.Д.Кучми «Про заходи щодо подальшого розвитку космічних технологій».
2 квітня
Підписано рамкову угоду між КБ «Південне», ВО ПМЗ і «Фіат Авіо» (Італія) за програмою «Циклон-4».
5 червня
Угодою між НКАУ, НАНУ і РКА, РАН створено «Міжнародний Центр космічного права».
10 липня
З космодрому Байконур РН «Зеніт-2» виведено на орбіти КА «Ресурс-01», «FaSat-Bravo» (Англія), «TMSat» (Англія), «Techsat-1B» (Ізраїль), «Safir-2» (ФРН).
Серпень
На Павлоградському механічному заводі (ПМЗ) розпочато роботи з розбирання ракет РТ-23 УТТХ (15Ж60) і (15Ж61) за програмою ліквідації МБР SS-24.
9 вересня
На космодромі Байконур перший пуск РН «Зеніт-2» із 12-ма КА за програмою «Глобалстар» завершився аварією.
Вересень
Відбувся візит екіпажу космічного корабля «Коламбія» на чолі з командиром Кельвіним Крегелем в Україну.
27 жовтня
Вийшов Указ Президента України Л.Д.Кучми «Про заходи щодо підвищення ефективності космічної діяльності». До сфери управління НКАУ передано низку підприємств, установ, інститутів і військових частин. Тобто була сформована ракетно-космічна галузь України. На той час в ній працювало понад 60 тис. працівників та 3500 військовослужбовців.
В зв’язку з покладеними на НКАУ функціями йому було надано статус спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади.
Жовтень
Указом Президента України до сфери управління НКАУ передані підприємства, інститути і військові частини, які займалися раніше ракетно-космічною тематикою. Сформовано ракетно-космічну галузь України.
6 листопада
Вийшла Постанова Кабінету Міністрів України «Про створення космічних ракетних комплексів з використанням ракет РС-20».
Листопад
Українські підприємства «Хартрон», «Комунар», «Київприлад», «Курс» та «Елміз» підключилися до робіт зі створення Міжнародної космічної станції.
1999 рік
Лютий
Проведено сертифікацію комплексу Sea Launch («Морський старт»).
28 березня
Вперше в світі здійснено старт ракети-носія з плавучої стартової платформи «Одіссей», що перебувала на екваторі в Тихому океані поблизу острова Різдва (Республіка Кірибаті) – перший пуск РКП «Зеніт-3SL» за участю фірм США, РФ, України та Норвегії (виведено на орбіту макет КА DemoSat, США).
21 квітня
На космодромі Байконур здійснено перший пуск ракети-носія «Дніпро», що реалізувала міжнародна компанія «Космотрас» – виведено на орбіту КА «Uosat-12» (Великобританія).
Квітень
Проведено перший авіакосмічний салон «АВІАСВІТ-ХХІ».
Травень
На підприємствах галузі створюються представництва генерального замовника – НКАУ.
17 липня
З космодрому Байконур (Казахстан) РН «Зеніт-2» виведено на орбіту багатофункціональний КА «Океан-О». Вперше телеметричні параметри з борту ракети, що летить, передавали за допомогою виносного вимірювального пункту (ВВП), розгорнутого в Султанаті Оман.
Вересень
Створюється галузева профспілкова організація «Космомаш».
10 жовтня
В Тихому океані з плавучої стартової платформи здійснено перший комерційний пуск РКП «Зеніт -3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «DirecTV-1R» (США).
18 листопада
Підписано Рамкову угоду між урядами України та Федеративної Республіки Бразилія про співробітництво у використанні космічного простору в мирних цілях.
3 грудня
Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк нагороджений відзнакою Президента України «Герой України» (Указ Президента України №1526/99).
Грудень
В КБ «Південне» розроблено ескізний проєкт ракети-носія «Циклон-4».
2000 рік
Лютий
НКАУ включено до Міжнародної робочої групи з наук про життя в космосі.
12 березня
У Тихому океані третій пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» завершився аварією (через відмову пневмосистеми другого ступеня РКП).
Березень
Верховна Рада приймає Закон України «Про державну підтримку космічної діяльності».
29 липня
Здійснено четвертий пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Panamsat-9».
3 серпня
Наказом НКАУ в Дніпропетровську на базі КБ «Південне» створено Державне підприємство «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки».
26 вересня
На космодромі Байконур здійснено другий пуск РН «Дніпро». Виведено на орбіти п’ять космічних апаратів: «UniSat-1», «MegSat-1» (Італія), «ТіungSat-1» (Малайзія), «SaudiSat-1A» і «SaudiSat-1B» (Саудівська Аравія).
21 жовтня
Здійснено п’ятий пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Thuraya-1» (ОАЕ).
2001 рік
6 лютого
Вийшов Указ Президента України Л.Д.Кучми «Про заходи щодо використання космічних технологій для інноваційного розвитку економіки держави».
19 березня
Здійснено шостий пуск РКП «Зеніт -3SL» – виведено на орбіту КА ХМ «Radio-2».
9 травня
Здійснено черговий пуск РКП «Зеніт-3SL» – виведено на орбіту КА ХМ «Radio-1R».
24 серпня
В Українському Домі на Європейській площі в Київі розпочала роботу масштабна міжнародна виставка «Космічні технології – на службу суспільству», присвячена 10-й річниці незалежності України, яку відвідало понад 200 000 чоловік.
Вересень
Утворена Рада молодих фахівців ракетно-космічної галузі України.
24 жовтня
КБ «Південне» підписало контракт з єгипетським Національним управлінням дистанційного зондування і космічної науки (NARSS) на проєктування, виготовлення, запуск, навчання та передачу технології для супутника «Egyptsat-1».
Грудень
Випущено висновки про можливість збільшення до 25 років термінів експлуатації ракет 15А18 і ракетних комплексів Р-36 М УТТХ, що перебувають на бойовому чергування в РФ.
2002 рік
16 січня
Підписано Угоду між урядом України і урядом Федеративної Республіки Бразилія щодо захисту технологій, пов’язаних з участю України в запусках з пускового центру Алкантара.
Квітень
На ПМЗ завершено роботи з розбирання ракет РТ-23 УТТХ (15Ж60 і 15Ж61), що підлягали утилізації.
Квітень
Проходить перший організаційний з’їзд Всеукраїнської громадської організації «Аерокосмічного товариства України». Президентом товариства обрано льотчика-космонавта В.М.Жолобова.
15 травня
Підписано рамкову угоду між КБ «Південне», ВО ПМЗ і компанією INTA (Туреччина) за програмою розроблення аерокосмічного ракетного комплексу.
16 червня
У Тихому океані здійснено восьмий пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Galaxy-3C» (США).
25 липня
Вийшла Постанова Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо реалізації міжнародного проєкту створення космічного ракетного комплексу «Циклон-4» разом з Бразильським космічним агентством.
26 липня
На зустрічі партнерів компанії «Sea Launch» ухвалено рішення про початок розроблення проекту «Наземний старт» з використанням РКП «Зеніт».
Серпень
Підписано контракт з американською фірмою на проведення спільних робіт з нового ракетно-космічного комплексу (типу «Маяк») для запуску космічних апаратів з території США.
24 жовтня
Верховна Рада прийняла третю Загальнодержавну (Національну) космічну програму України на 2003-2007роки.
Жовтень
В КБ «Південне» розроблено ескізні проєкти КРК «Зеніт-М», РКП «Зеніт-3SLB» і «Зеніт-2SLB» у рамках проєкту «Наземний старт».
20 грудня
На космодромі Байконур здійснено третій пуск РН «Дніпро». На орбіти виведено шість космічних апаратів: «UniSat -2» (Італія), «Rubin-2»(Німеччина), «SaudiSat-1S» (Саудівська Аравія), «LatinSat-A», «LatinSat-B» (Аргентина) і макет «TrailBlazer» (США).
В цьому році завершилося виконання другої космічної програми (1998-2002 рр.). На фінансування програми було заплановано 1 млрд 315 млн грн, фактично профінансовано 187,9 млн (14%). Виготовлено і запущено в космос 23 РН і 4 КА.
2003 рік
10 червня
У Тихому океані здійснено дев’ятий пуск РКП «Зеніт -3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Thuraya–D2» (ОАЕ).
15 липня
Вийшов Указ Президента України Л.Д.Кучми «Про заходи щодо забезпечення реалізації українсько-бразильського проекту створення РКК «Циклон-4».
8 серпня
У Тихому океані здійснено десятий пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Echostar–IX» (США).
1 жовтня
У Тихому океані проведено черговий, 11-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Galaxy XIII» (США, Японія).
21 жовтня
21 жовтня 2003 року в ході офіційного візиту Президента України Л.Д. Кучми в Бразилію підписано Угоду про довгострокове співробітництво щодо використання української ракети-носія «Циклон-4» на бразильському космодромі Алкантара.
2004 рік
11 січня
У Тихому океані здійснено 12-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Telstar-14» (США).
29-30 січня
В Києві пройшов Міжнародний семінар «Співпраця України і Європи в сфері космічних досліджень».
16-27 лютого
В центральному офісі ООН у Відні НКАУ провело масштабну виставку «Україна – космічна держава».
4 травня
У Тихому океані здійснено 13-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – на орбіту виведено КА «Direc TV-7S» (США).
10 червня
На космодромі Байконур здійснено останній (37-й) пуск РН « Зеніт-2» (11К77) – на орбіту виведено КА «Космос-2406».
29 червня
На космодромі Байконур здійснено четвертий пуск РН «Дніпро» – на орбіти виведено 8 КА: «Demetr» (Франція), «SaudiSat-2», «Saudi-Comsat-1», «Saudi-Comsat-2» (Саудівська Аравія), «UniSat-3» (Італія), «AMSAT-Echo» (США), «LatinSat-3», «LatinSat-D» (Аргентина).
29 червня
У тихому океані здійснено 14-й пуск РКП «Зеніт-3SL за програмою «Морський старт» з КА «Telstar-18» (пуск частково успішний).
24 грудня
З космодрому Плесецьк РН «Циклон-3» здійснено запуск КА «Січ-1М» і «Мікрон» (частково успішний).
2005 рік
1 березня
У Тихому океані здійснено 15-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА XM Radio-3 (США).
Березень
У Дніпропетровську створено Українське регіональне відділення Міжнародної академії астронавтики (МАА).
15 квітня
Президент України В.А.Ющенко видає Указ №658 згідно якого при Президенті України утворюється комісія з питань космічної діяльності.
26 квітня
У Тихому океані здійснено 16-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Spaceway-1» (США).
6 червня
Підписана угода між Україною і Європейським Союзом «Про співробітництво щодо цивільної глобальної навігаційної супутникової системи Галілео».
23 червня
У Тихому океані здійснено 17-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Intelsat IA-8» (США).
25 липня
Указом Президента України В.А.Ющенка № 1121 Генеральним директором НКАУ призначається Юрій Сергійович Алексєєв.
24 серпня
На космодромі Байконур здійснено 5-й пуск РН «Дніпро». Виведено на орбіти КА «OISETS», «INDEX» (Японія).
8 листопада
У Тихому океані здійснено 18-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Inmarsat-4-F2» (США).
2006 рік
15 лютого
У Тихому океані здійснено 19-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Echostar X» (США).
13 квітня
У Тихому океані здійснено 20-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Jcsat-9» (Японія).
Травень
НКАУ разом з Головним управлінням державної служби України готує і видає «Зелену» і «Білу» книгу «Комерціалізація космічних технологій – перспективний напрям підвищення ефективності космічної діяльності в сучасних ринкових умовах».
18 червня
У Тихому океані здійснено 21-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Galaxy-16» (США).
25 червня
На космодромі Байконур здійснено останній, 106-й пуск ракети-носія «Циклон-2», розробленої КБ «Південне» – на орбіту виведено КА «Космос-2421». Установлено абсолютний світовий рекорд надійності серед ракет-носіїв – 106 успішних пусків із 106.
12 липня
З пускової бази Ясний здійснено шостий пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіту КА «Genesis pathfinder-1» (США).
26 липня
На космодромі Байконур сьомий пуск РН «Дніпро» завершився аварією.
22 серпня
У Тихому океані здійснено 22-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Koreasat-5» (Республіка Корея).
Серпень
Утворено бінаціональне Українсько-Бразильське підприємство «Алкантара – Циклон – Спейс» (АЦС) з метою будівництва стартового комплексу для РН «Циклон-4».
31 жовтня
У Тихому океані здійснено 23-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «ХМ Radio -4» (США).
6-9 листопада
В Україні під егідою ООН проведено «Міжнародний симпозіум з космічного права» в якому взяло участь 22 країни.
2007 рік
31 січня
У Тихому океані 24-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» завершився аварією.
17 квітня
На космодромі Байконур відбувся 8-й пуск РН «Дніпро». Виведено на орбіти єгипетський КА «Egyptsat -1», розроблений в КБ «Південне», і ще 13 КА компаній США, Саудівської Аравії та Колумбії.
В місті Александрія (Єгипет) українськими підприємствами побудована станція керування та прийому супутникової інформації.
Травень
Досягнуто домовленості з компанією Orbital Sciences (США) про участь КБ «Південне» у створенні комерційної РН «Taurus-II».
15 червня
На космодромі Байконур здійснено 9-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіту КА «TerraSAR-X» (Німеччина).
28 червня
З пускової бази Ясний відбувся 10-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіту КА «Genesis pathfinder-2» (США).
29 червня
На космодромі Байконур здійснено перший пуск модифікованої РКП «Зеніт-2SLБ» на орбіту виведено КА «Космос 2428».
В цьому році завершилося виконання третьої державної космічної програми (2003-2007 рр.). На фінансування програми було заплановано 1 млрд 582 млн грн. Фактично профінансовано 401,1 млн (25%). Виготовлено 28 ракет-носіїв та 5 космічних апаратів.
2008 рік
15 січня
У Тихому океані здійснено 25-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Thuraya-3» (ОАЕ).
25 січня
В Парижі підписано Угоду між Урядом України та Європейським космічним агентством «Про співробітництво у використанні космічного простору в мирних цілях».
20 березня
У Тихому океані здійснено 26-й пуск РКП Зеніт-3 за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «DirecTV-11» (США).
22 квітня
Розпочав роботу Українсько-Європейський проєкт «ТВІНІНГ» Прискорення Українсько-Європейського співробітництва в космічній сфері» (2008-2010 рр.) Його учасниками стали Україна, Франція, Німеччина. Його бюджет становив 1,8 млн євро і був профінансований ЄК. Керівниками зі сторони ЄС призначено Андре Мусіна-Пушкіна (Франція) із сторони України заступника Генерального директора НКАУ Едуарда Кузнєцова.
28 квітня
На космодромі Байконур здійснено перший пуск РКП «Зеніт-3SLB» за програмою «Наземний старт» – на орбіту виведено КА «Amos-3» (Ізраїль).
21 травня
У Тихому океані здійснено 27-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Galaxy-18» (США).
16 липня
У Тихому океані здійснено 28-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «EchoStar-11» (США).
29 серпня
На космодромі Байконур здійснено 11-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіти п’ять КА «RapidEye» (Німеччина).
30 вересня
Верховною Радою України затверджено Загальнодержавну цільову науково-технічну космічну програму України на 2008-2012 роки.
24 вересня
У Тихому океані здійснено 29-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Galaxy-19» (США).
1 жовтня
На пусковій базі Ясний здійснено 12-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіту КА «Theos» (Таїланд).
12-17 жовтня
На Міжнародному астронавтичному конгресі в Південній Кореї міжнародний космічний проєкт «Морський старт» було визнано науково-технічним проривом року.
2009 рік
30 січня
На космодромі Плесецьк здійснено останній 122-й пуск РН «Циклон-3 (11К68) – виведено на орбіту КА «Коронас-Фотон».
11 лютого
Генеральним директором НКАУ призначається Олександр Олексійович Зінченко.
26 лютого
На космодромі Байконур здійснено другий пуск РКП «Зеніт-3SLB» за программою «Наземний старт» – виведено на орбіту КА «Telstar-11N» (США).
20 квітня
У Тихому океані здійснено 30-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за программою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «SICRAL-1B» (Італія).
22 червня
На космодромі Байконур здійснено тратій пуск РКП «Зеніт-3SLB» за програмою «Наземний старт» – на орбіту виведено КА«Measat-3A» (Малайзія).
29 липня
На космодромі Байконур здійснено 13-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіти шість КА: «DubaiSat-1» (ОАЕ), «UK-DMC2» (Великобританія), «Deimos-1», «NanoSat-1B» (Іспанія), «AprizeSat-3», «FprizeSat-4» (США).
30 листопада
На космодромі Байконур здійснено 4-й пуск РКП «Зеніт-3SLB» за програмою «Наземний старт» – на орбіту виведено КА «Intelsat-15» (США).
Листопад
Створюється спільна робочу група «Україна–ЄС». Керівниками робочої групи призначаються з боку ЄС – Х.Бішофф, з боку України – Е.Кузнєцов та підписується Угода про співпрацю в космічній сфері. Ця група сприяла виходу українських підприємств, наукових установ на економічний та науковий пристір Євросоюзу.
Грудень
Групі фахівців космічної галузі за створення триступеневої РН «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» присуджено «Державну премію в галузі науки і техніки».
2010 рік
Лютий
Завершується Українсько–Європейський проєкт «ТВІНІНГ».
17 березня
Розпорядженням Кабінету міністрів України Генеральним директором НКАУ знову призначений Юрій Сергійович Алексєєв.
8 квітня
На космодромі Байконур проведено 14-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіту КА «CryoSat-2» Європейського космічного агентства (ЄКА).
13 травня
У Києві підписано Угоду між Державним підприємством «Укркосмос» та канадською компанією «Макдональд Детвіллер енд Ассошіейтес» (MДА) щодо створення Національної супутникової системи зв’язку України.
15 червня
На пусковій базі Ясний здійснено 15-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіти КА «Prisma» (Швеція), «Picard» (Франція) і блок перспективної авіоніки «БПА-1» (Україна).
21 червня
На космодромі Байконур здійснено 16-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіту КА «TanDEM–X» (Німеччина).
9 грудня
Постановою Кабінету Міністрів України Національне космічне агентство України перейменовано в Державне космічне агентство, з нього знято спецстатус та змінено назву посади керівника.
2011 рік
20 січня
На космодромі Байконур здійснено перший пуск РКП «Зеніт-3SLBФ» (з розгінним блоком «Фрегат-СБ») – виведено на орбіту КА «Електро-Л №1».
12 березня
З Південного машинобудівного заводу відправлено до США основну конструкцію першого ступеня (ОКПС) ракети-носія «Taurus-II».
30 березня
Постановою Кабінету Міністрів України затверджено «Концепцію реалізації державної політики у сфері космічної діяльності на період до 2032 року». Планувалося на розвиток космічної галузі виділити 38,5 млрд гривень.
18 липня
На космодромі Байконур здійснено другий пуск РКП «Зеніт-3SLBФ» на орбіту виведено КА «Спектр-Р».
17 серпня
На пусковій базі Ясний здійснено 17-й пуск РН «Дніпро» виведено на орбіти 7 КА: «Січ-2» (Україна), «Nigeria Sat-X», «NigeriaSat-2» (Нігерія), «Rasat» (Туреччина), «EduSat» (Італія), «AprieSat-5», «AprizeSat-6»(США) і блок перспективної авіоніки «БПА-1» (Україна).
Серпень
В рамках проєкту «Алкантара-Циклон-Спейс» розпочато будівництво космодрому в Бразилії.
24 вересня
У Тихому океані здійснено 31-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Atlantic Bird-7» (США).
5 жовтня
На космодромі Байконур здійснено 5-й пуск РКП «Зеніт -3SLB» за програмою «Наземний старт» – на орбіту виведено КА «Intelsat-18» (США).
8 листопада
На космодромі Байконур здійснено 2-й пуск модифікованої РКП «Зеніт -2SLB» – КА «Фобос-Грунт» не вийшов на перелітну орбіту.
2012 рік
13 лютого
З космодрому Куру у Французькій Гвіані здійснено перший пуск нової європейської РН «Вега». Блок маршового двигуна (БМД) РД-843, який використовується у складі рідинної рушійної установки 4-го ступеня РН Vega, розробило ДП «КБ «Південне» та виготовило ДП «ВО Південний машинобудівний завод». На орбіти виведено 10 КА з Італії, Румунії, Угорщини, Польщі, Франції та Іспанії.
1 червня
У Тихому океані здійснено 32-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Intelsat-19» (США).
Червень
До Бразилії відправлено першу партію технологічного обладнання для наземного комплексу «Циклон-4».
19 серпня
У Тихому океані проведено 33-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту КА «Intelsat-21» (США).
Вересень
Оголошено про початок проекту «ТВІНІНГ-2»: «Посилення інституційної спроможності ДКА України в реалізації європейських космічних програм у сфері супутникової навігації EGNOS-GALILEO та дистанційного зондування Землі GMES» на (2013-2014 рр.). Проєкт фінансувався Європейською стороною (1,43 млн євро). Керівником з української сторони призначено заступника Голови ДКА С.О.Засуху.
10 жовтня
Підписано Генеральну угоду між НАН України і КБ «Південне» про науково-технічне співробітництво в галузі створення ракетно-космічної техніки і спільної науково-технічної діяльності.
3 грудня
У Тихому океані здійснено 34-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» – виведено на орбіту Європейський КА «Intelsat-70B» (Франція).
В цьому році завершилося виконання четвертої космічної програми (2008-2012 рр.). На її фінансування планувалося виділити 1 млрд 417 млн грн фактично профінансовано 536,4 млн грн (38%). Виготовлено і запущено в космос 27 РН і 1 КА.
2013 рік
1 лютого
У Тихому океані 35-й пуск РКП «Зеніт-3SL» за програмою «Морський старт» завершився аварією.
7 лютого
В КБ «Південне» підписано Генеральну угоду між Державним підприємством КБ «Південне» і 24 вищими навчальними закладами Міністерства освіти і науки, молоді і спорту про спільні дослідження в галузі створення РКТ.
23 лютого
На острові Воллопс (США) проведено випробування основної конструкції першого ступеня РН «Антарес» з короткочасним запуском маршових двигунів.
23 квітня
В Центрі космічних польотів на острові Воллопс (США) здійснено перший (дослідний) успішний пуск РН «Антарес». Виведено на орбіту масогабаритний макет вантажного корабля «Сигнус» і чотири мікросупутники.
Квітень
До Бразилії відправлена друга партія технологічного обладнання для РН «Циклон-4».
7 травня
З космодрому Куру у Французькій Гвіані здійснено другий пуск РН «Вега» – на орбіти виведено КА: «Proba-V» (ЕКА), «VNREDSat-1» (В’єтнам) і «STCube-1» (Естонія).
Травень
У Києві проведено міжнародну нараду експертів із обговорення проєкту «Міжнародний кодекс поведінки в космосі».
22 серпня
На пусковій базі Ясний здійснено 18-й пуск РН «Дніпро» – виведено на орбіту КА «КОМРSАТ-5» (Республіка Корея).
31 серпня
На космодромі Байконур здійснено 6-й пуск РКП «Зеніт-3SLB» за програмою «Наземний старт» – на орбіту виведено КА «Amos-4» (Ізраїль).
18 вересня
У Центрі космічних польотів на острові Воллопс (США) здійснено другий пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус» з корисним вантажем для МКС.
29 жовтня
У Дніпропетровську відкрито Центр інноваційних технологій і прогресу «Парк ракет» – виставковий комплекс вітчизняних ракет-носіїв.
21 листопада
На пусковій базі Ясний здійснено 19-й пуск РН «Дніпро» – на орбіти виведено КА: «Dubai-2» (ОАЕ), «SkySat-1», «AprizeSat-7», «AprizeSat-8» (США), GOMX-1» (Данія), «WNISat» (Японія), «BRITE-PL» (Польща), «STSat -3» (Корея), «UniSat-5» (Італія), а також 9 контейнерів з 14 КА типу CubeSat і блок перспективної авіоніки (Україна).
2014 рік
9 січня
У Центрі космічних польотів на о. Воллос (США) здійснено 3-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 1300 кг вантажу, а також виведено на орбіту 28 КА «Flock» і 7 наносупутників.
30 квітня
На космодромі Куру здійснено 3-й пуск європейської РН «Вега» – на орбіту виведено перший супутник Землі Казахстану «KazEOSat-1».
27 травня
Із плавучої платформи «Одіссей» стартувала РН «Зеніт-3SL» – на орбіту виведено КА «ЕutelSat-3B». Це був 36-й останній пуск в рамках програми «Морський старт».
19 червня
На пусковій базі Ясний відбувся 20-й пуск РН «Дніпро» – на орбіти виведено 33 космічні апарати на замовлення 17 країн світу, в тому числі український наносупутник PolyITAN-1 розробки НТУУ «Київський політехнічний інститут». Це свого роду перший світовий рекорд виведення такої кількості КА однією ракетою-носієм.
12 липня
У Центрі космічних польотів Воллопс (США) здійснено 4-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС понад 1600 кг корисного вантажу.
Вересень
З України до Бразилії відправлено чергову партію технологічного обладнання для наземного комплексу «Циклон-4».
16 жовтня
В зв’язку з люстрацією звільнено з посади керівника ДКА Героя України Ю.С. Алексєєва.
28 жовтня
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс (США) 5-й пуск РН «Антарес» завершився аварією.
6 листопада
З пускової бази Ясний здійснено 21-й пуск РН «Дніпро» – на орбіти виведено КА «ASNARO» (Японія) і чотири мікросупутники.
2015 рік
21 січня
Головою ДКА призначено Олега Семеновича Уруського.
11 лютого
На космодромі Куру здійснено 4-й пуск Європейської РН «Вега» – на орбіту виведено експериментальний космічний корабель IXV за новою програмою Європейського космічного агентства (ЄКА).
26 березня
З пускової бази Ясний здійснено 22-й пуск РН «Дніпро» – на орбіту виведено КА «КомпСат-3А» (Республіка Корея). Це був останній пуск РН «Дніпро» в рамках програми «Дніпро».
20 квітня
Підписано меморандум щодо дослідження та використання космічного простору в мирних цілях керівниками ДКА України О.Уруським та Польського космічного агентства М.Банашевичем.
23 червня
На космодромі Куру здійснено 5-й пуск РН «Вега» – на орбіту виведено КА «Sentinel-2A» (ЄКА).
19 серпня
Головою ДКА призначено Любомира Юрійовича Сабадоша.
3 грудня
На космодромі Куру здійснено 6-й пуск РН «Вега» – на орбіту виведено КА «LISA Pathfinder» (ЄКА).
11 грудня
На космодромі Байконур проведено третій пуск РКП «Зеніт-3SLBФ» – на орбіту виведено КА «Електро-Л №2».
2016 рік
26 травня
Українська команда з Києва з проєктом Mars Hopper стала переможцем конкурсу NASA Space Apps Challenge 2016 в категорії «People’s choice».
1 червня
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс (США) успішно проведено вогневі випробування модернізованого першого ступеня РН «Антарес» з новим маршовим двигуном.
30 червня
За участю Президентів України та Болгарії підписано угоду між ДКА України та Болгарською академією наук про співпрацю в рамках космічного експерименту «Іоносат-Мікро» на супутнику «Мікросат-М».
22-27 серпня
В Одесі пройшла 16-та Українська конференція з космічних досліджень. Надані рекомендації для розробки нової Державної науково-технічної програми на 2018-2022 роки та щодо доповнення концепції реалізації Державної політики у сфері космічної діяльності України на період до 2032 року.
14 вересня
Виконуючим обов’язки Голови ДКА призначено Юрія Миколайовича Радченка.
16 вересня
На космодромі Куру здійснено 7-й пуск РН «Вега» – на орбіти виведено перший перуанський супутник «PeruSAT-1» і чотири американські КА серії «SkySat».
18 жовтня
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс (США) здійснено 6-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС понад 2400 кг вантажу.
6 грудня
На космодромі Куру здійснено 8-й пуск РН «Вега» на орбіту виведено турецький розвідувальний супутник «Gokturk-1».
2017 рік
7 березня
На космодромі Куру здійснено 9-й пуск РН «Вега» – на орбіту виведено супутник «Sentinel -2B» (ЄКА).
2 серпня
На космодромі Куру здійснено 10-й пуск РН «Вега» – на орбіту виведено два КА: «OptSat-3000» (Італія) і французько-ізраїльський «Venus».
23 серпня
Кабінет міністрів України призначив головою Державного космічного агентства України Павла Глібовича Дегтяренка.
8 листопада
На космодромі Куру здійснено 11-й пуск РН «Вега» з українським двигуном на 4-му ступені – на орбіту виведено марокканський супутник «MN-13B».
12 листопада
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс (США) здійснено 7-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 3350 кг корисного вантажу.
26 грудня
На космодромі Байконур здійснено 4-й пуск РКП «Зеніт-3SLBФ» в рамках програми «Наземний старт» – на орбіту виведено КА «Angosat-1» (Республіка Ангола).
В цьому році завершилося виконання 5-ї Державної науково-технічної космічної програми (2013-2017 рр.). За планом на програму виділено 1 млрд 109 млн грн. Фактично профінансовано 300,3 млн грн, тобто 27%. За цей час виготовлено 27 ракет-носіїв, КА-0 (КПІ виготовив два кубсати PolyITAN).
2018 рік
21 травня
У Центрі космічних польотів на о.Воллопс (США) здійснено 8-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 3350 кг корисного вантажу.
1 серпня
Утворена «Українська асоціація високотехнологічних підприємств та організацій «Космос».
23 серпня
На космодромі Куру здійснено 12-й пуск РН «Вега» – на орбіту виведено метеорологічний супутник «ADM-Aeolus» (ЄКА).
17 листопада
Здійснено 9-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 3450 кг корисного вантажу.
10 грудня
У Конструкторському бюро «Південне» введений в експлуатацію новий багатофункціональний випробувальний центр (БФЦ), де в режимі реального часу будуть проходити випробування і відпрацювання взаємодії різних систем авіоніки і приладів ракетно-космічної техніки.
19 грудня

2019 рік
4 січня
У КБ «Південне» побудовано та введено в експлуатацію цех збирання й електровипробувань космічних апаратів, який відповідає найсучаснішим світовим стандартам.
22 березня
На космодромі Куру здійснено 14-й пуск РН «Вега» – на орбіту виведено КА «PRISMA» (Італія).
17 квітня
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс здійснено 10-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 3500 кг корисного вантажу і два науково-дослідних КА – «CAPSat» і «HARP».
14 травня
У Дніпрі на ПМЗ успішно проведені вібраційно-функціональні випробування головного обтічника РН «Циклон-4».
4 червня
Проєкт «Циклон-4М» із запуску космічних апаратів з території Канади (в районі Хазел-Хілл поблизу міста Кансо) успішно пройшов екологічну експертизу.
11 липня
На космодромі Куру 15-й пуск РН «Вега» завершився аварією (руйнування двигуна другого ступеня).
23 серпня
У Дніпрі на стенді ПМЗ відбулося пропалювання третього ступеня РН «Циклон-4». Всі системи спрацювали відмінно (двигун вмикався 5 разів).
30 серпня
Відбувся другий цикл вогневих випробувань третього ступеня РН «Циклон-4». Підтверджена можливість його застосування в складі інших РН, в тому числі і в РН «Циклон-4М».
19 вересня
Національний банк України вводить у обіг пам’ятну монету номіналом у 5 гривень «Перший пуск ракети-носія «Зеніт-3SL».
Жовтень
Прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо державного регулювання космічної діяльності».
2 листопада
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс здійснено 11-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 3750 кг корисного вантажу.
1 грудня
В Національному центрі управління та випробувань космічних засобів запрацював Регіональний дзеркальний сайт програми «Copernicus», який забезпечує вільний доступ всіх бажаючих до матеріалів зйомок території України з супутників Sentinel-1, Sentinel-2 та Sentinel-3.
2020 рік
24 січня
Головою Державного космічного агентства України призначено Володимира Володимировича Усова.
15 лютого
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс здійснено 13-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнгус», який доставив на МКС 3750 кг корисного вантажу.
5-7 серпня
В КБ «Південне» успішно завершені заключні довідні випробування рідинної реактивної системи для верхнього ступеня РН «Циклон-4». Дано дозвіл на виготовлення для РКП «Циклон-4» №1 (така ж система планується і для РН «Циклон-4М»).
3 вересня
На космодромі Куру здійснено 15-й пуск РН «Вега» – на орбіти виведено 53 мікро- і наносупутники , що належать 21 організації з 13 країн.
7 вересня
Прийнято Постанову Кабінету Міністрів №819 «Деякі питання Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України» згідно якої ДКА України і галузь в цілому підпорядковується новоутвореному Міністерству.
3 жовтня
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс (США) здійснено 12-й пуск РН «Антарес» виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 3600 кг вантажу на замовлення NASA.
Листопад
Американсько-українська програма «Антарес» нагороджена найпрестижнішою командною нагородою Міжнародної академії астронавтики «За командні досягнення» (The Laurels for Team Achievement).
16 листопада
Виконання обов’язків Голови Державного космічного агентства України тимчасово покладено на Михайла Олександровича Лева.
24 листопада
Пішов з життя Генеральний директор ДП «КБ «Південне», академік НАН України Олександр Вікторович Дегтярев.
10 грудня
Україна приєдналася до міжнародної програми «Артеміда».
15 грудня
В Національному центрі управління і випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України відбулася офіційна презентація банкноти «Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України».
2021 рік
11 січня
На засіданні Урядового комітету з питань національної безпеки і оборони, стратегічних галузей промисловості схвалено Концепцію Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки.
13 січня
Виконання обов’язків Генерального директора ДП «Конструкторське бюро «Південне» імені М.К. Янгеля» тимчасово покладено на першого заступника Генерального конструктора – Генерального директора з системного проектування КБ «Південне» Олександра Павловича Кушнарьова.
3 лютого
Головою Державного космічного агентства України призначено Володимира Володимировича Тафтая.
20 лютого
Із Центру космічних польотів на острові Воллопс відбувся 13-й успішний пуск ракети-носія середнього класу «Антарес».
29 квітня
З космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся 16-й успішний пуск європейської ракети-носія легкого класу Vega з КА Pléiades Neo 3 масою близько 750 кг.
11 серпня
Із Центру космічних польотів на острові Воллопс відбувся 14-й успішний пуск ракети-носія середнього класу «Антарес».
17 серпня
З космодрому Куру відбувся 17-й успішний пуск європейської ракети-носія легкого класу Vega з КА Pléiades Neo 4 масою близько 920 кг.
17 вересня
Урядовий комітет з питань національної безпеки і оборони, стратегічних галузей промисловості та інфраструктури підтримав проєкт Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки».
22 вересня
Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Державного космічного агентства України щодо реорганізації шляхом перетворення державних підприємств космічної галузі в акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі.
29 вересня
Кабінет Міністрів України підтримав проєкт Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки», яка була підготовлена Мінстратегпромом разом з Державним космічним агентством України у співпраці з усіма зацікавленими сторонами.
16 листопада
З космодрому Куру відбувся 18-й успішний пуск європейської ракети-носія (РН) легкого класу Vega з трьома розвідувальними супутниками CERES на замовлення Міністерства оборони Франції.
19 листопада
У провінції Нова Шотландія (Канада) анонсовано початок будівництво космічного пускового майданчика для ракети-носія «Циклон-4М».
2022 рік
13 січня
З мису Канаверал ракетою-носієм Falcon 9 компанії SpaceX виведено на орбіту український супутник оптико-електронного спостереження Землі «Січ-2-30». Супутник повинен був працювати на сонячно-синхронній орбіті висотою 640 км, а був виведений на орбіту 520 км в складі угрупування із 105 супутників, що відбилися на його нестабільній роботі.
19 лютого
З космодрому США на острові Уоллопс відбувся 15-й пуск ракети-носія «Антарес», яка успішно вивела на орбіту космічний корабель Cygnus з корисним вантажем для МКС. Основну конструкцію першого ступеня ракети-носія «Антарес» розроблено та виготовлено в Україні.
13 липня
З європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся перший пуск модернізованої європейської ракети-носія Vega-C. Ракета вивела на орбіту італійський супутник LARES-2 та шість європейських кубсатів. Блок маршового двигуна РД-843 рушійної установки верхнього ступеня РН Vega-С розробило КБ «Південне» та виготовило «ВО Південмаш».
1 жовтня
Американська компанія Firefly Aerospace здійснила перший успішний пуск легкої РН «Альфа» з космодрому США Ванденберг. Декілька невеликих КА було виведено на навколоземну орбіту. РН «Альфа» створила американсько-українська команда бізнесмена Максима Полякова, якій свого часу врятував компанію Firefly Aerospace, вклавши в неї чимало коштів та залучивши досвідчених інженерів із Дніпра. На початку 2022 року Максим Поляков був змушений продати свою частку 58% у компанії Firefly Aerospace на вимогу уряду США. В Україні (у м. Дніпрі) Firefly Aerospace представлена дочірньою компанією – ТОВ «Файєрфлай Аероспейс Україна».
4 листопада
Верховна Рада прийняла за основу проєкт Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2021-2025 роки.
7 листопада
Із Центру космічних польотів на острові Воллопс відбувся 16-й успішний пуск ракети-носія середнього класу «Антарес» з вантажним транспортним кораблем Cygnus, на борту якого було 3729 кг корисного вантажу NASA для Міжнародної космічної станції.
26 листопада
Ракетою-носієм Falcon-9 було відправлено на МКС обладнання для експериментів учнів Малої академії наук України. Учасники команд спостерігали на мисі Канаверал за стартом ракети-носія.
20 грудня
Виконуючим обов’язки ДКА призначено Першого заступника Голови ДКА Володимира Петровича Беня.
21 грудня
З європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся другий пуск модернізованої європейської ракети-носія Vega C. Ракета-носій повинна була вивести на орбіту два європейські супутники ДЗЗ Pleiades Neo. Однак аномальна робота другого ступеня ракети-носія Vega C призвела до аварійного завершення місії.
2023 рік
3 січня
РН Falcon-9 відправила у космос третій наносупутник «PolyITAN-HP-30» Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».
3 січня
Ракетою-носієм Falcon-9 на навколоземну орбіту виведено перший КА EOS SAT-1 американської компанії EOS Data Analytics. КА ДЗЗ створила міжнародна група компаній бізнесмена Максима Полякова, у т.ч. з України.
2 серпня
З космодрому США на острові Воллопс відбувся успішний 17-й пуск РН Antares. Ракета вивела на орбіту космічний корабель Cygnus з корисним навантаженням для МКС. Це був останній пуск РН Antares в конфігурації 230+, створеної за участі українських підприємств.
15 вересня
З космодрому США Ванденберг відбувся успішний 3-й пуск РН Alpha Firefly з невеликим КА Millennium Space. В Україні американська компанія Firefly Aerospace мала підрядників, які виготовляли окремі агрегати та обладнання для РН Alpha.
9 жовтня
З європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся 19-й успішний пуск європейської РН Vega під час якого було виведено на орбіту 12 космічних апаратів. Блок маршового двигуна РД-843, який використовується у складі рушійної установки 4-го ступеня РН Vega, розробило ДП «КБ «Південне» та виготовило ДП «ВО Південний машинобудівний завод».
4 листопада
Ракетою-носієм Falcon-9 на борту вантажного космічного корабля Dragon було відправлено на МКС наукові мінілабораторії учнів Малої академії наук України. Експеримент має назву «Одержання гідрогелів біомедичного призначення в умовах мікрогравітації».
22 грудня
З космодрому США Ванденберг відбувся частково-успішний 4-й пуск РН Alpha Firefly. Через проблеми з верхнім ступенем ракети-носія не вдалося вивести супутник компанії Lockheed Martin на задану орбіту. В Україні компанія Firefly Aerospace мала підрядників, які виготовляли окремі агрегати та обладнання для РН Alpha.
2024 рік
23 січня
Команда українських фахівців Storm Prophet виграла міжнародний хакатон NASA Space Apps Challenge 2023. Загалом у ньому брало участь понад 5500 команд з усього світу, а у фіналі були визначені переможці в 10 категоріях.
5 вересня
З космодрому Куру у французькій Гвіані відбувся 20-й успішний пуск ракети-носія Vega з європейським супутником дистанційного зондування Землі Sentinel-2C. Це був останній пуск РН Vega, яку замінила нова модифікація Vega-C.
5 грудня
З космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся другий успішний пуск європейської ракети-носія Vega C. Блок маршового двигуна (БМД) РД-843, який використовують у складі рідинної рушійної установки четвертого ступеня РН Vega С, розробило ДП «КБ «Південне» та серійно виготовляє ДП «ВО Південний машинобудівний завод». Для РН Vega C українськими фахівцями були проведені роботи з покращення характеристик двигуна для розширення діапазону корисних навантажень.
5 грудня
В день 27-ої річниці завершення польоту на шаттлі «Колумбія» (місія STS-87) першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, в київському Будинку кіно відбувся допрем’єрний показ документального фільму «Місія – Космос. Мрія».
10 грудня
Виконання обов’язків Голови Державного космічного агентства України тимчасово покладено на заступника Голови ДКА Володимира Сергійовича Міхеєва.
2025 рік
16 січня
Команда розробників з Києва NVS-knot здобула перемогу на престижному міжнародному хакатоні NASA International Space Apps Challenge 2024, у якому оцінювалися близько 1000 проєктів.
30 січня
На базі Державного космічного агентства України розпочав роботу Національний офіс GEO в Україні, постійно діючий консультативно-дорадчий орган ДКА, утворений для підготовки фахових рекомендацій з основних питань спостереження Землі з космосу, сприянню гармонізації національних планів в цій сфері з європейськими та світовими ініціативами, представлення України у Міжнародній групі із спостережень Землі з космосу та її європейській складовій EuroGEO.
19 березня
В Києві представили унікальний проєкт, який передбачає створення першого студентського космічного приладу – спектрометра для супутника. Його розробка відбуватиметься на базі Головної астрономічної обсерваторії НАН України у співпраці з провідними експертами з космічних технологій.
29 березня
Міністерство оборони України створило управління космічної політики. Оборонне відомство планує стати основним замовником в Україні космічної техніки, продуктів та послуг. А це управління має обʼєднати державні та приватні інституції, науковців космічної галузі для взаємодії із Силами оборони.
9 квітня
В Брюсселі (Бельгія) під час засідання Ради асоціації між Україною та ЄС відбулося урочисте підписання Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь нашої країни в компоненті «Copernicus» та підкомпонентах «Події космічної погоди» і «Навколоземні об’єкти» компонента «Космічна ситуаційна обізнаність» Космічної програми Союзу.
За період незалежності України було здійснено 138 пусків ракет-носіїв вітчизняного виробництва з 6 космодромів світу. В космос було запущено 308 КА (з них 32 вітчизняної розробки) на замовлення 40 країн світу. Питома вага цих пусків на світовому ринку складала щорічно від 6% до 10%. Близько 65% всіх стикувань космічних кораблів на орбіті забезпечувала українська апаратура «Курс» (було виготовлено 164 комплекти цієї апаратури).
З 2015 року в Державному космічному агентстві України змінилося 9 керівників. З них 4 були виконуючі обов’язки, 7 пропрацювали на посаді біля 1 року.
В Україні було розроблено і реалізовано 5 Державних космічних програм, кожна з них була розрахована на п’ять років. Але з 2018 року наша країна не має космічної програми. Загальнодержавна цільова науково-технічна космічна програма України на 2021-2025 роки була проголосована Верховною Радою наприкінці 2022 року тільки у першому читанні.
21 століття, в якому ми живемо і працюємо, вимагає кардинальних змін і наукового обґрунтування реформування економіки, економічних відносин професіоналів вищого ґатунку, яким по силам здійснити такі реформи і вивести Україну на вищий щабель в світовому рейтингу передових країн світу. І космічна сфера повинна бути в авангарді цих процесів. Віримо в це і працюємо задля досягнення цієї мети.
З Днем працівників ракетно-космічної галузі України та Всесвітнім днем авіації та космонавтики!
Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!