Відбулося перше випробування гарячим вогнем ракети Ariane-6

Новини

5 вересня 2023 року Європейське космічне агентство (ESA) успішно провело на стартовому майданчику космічного центру у Французькій Ґвіані перше випробування «гарячим вогнем» своєї ракети нового покоління – Ariane-6. Випробування передбачало запалювання головного кріогенного двигуна ракети на чотири секунди, а потім його вимкнення. Приблизно за місяць буде проведено повноцінне випробування тривалістю майже вісім хвилин, що має перевірити готовність ракети до польоту. Очікується, що перший запуск ракети Ariane-6 відбудеться наступного року.

Про це повідомляє Mediasat.

Ракета Ariane-6 має замінити ракету Ariane-5, яка протягом 27-ми років лишалася головним «транспортним засобом» космічних запусків до моменту свого «виходу на пенсію» в липні поточного року. Ракету Ariane-6 було розроблено більш адаптивною та економічно ефективною, з прицілом на більшу частоту запусків. Однак, введення нової ракети в експлуатацію затягується: спочатку це планувалося зробити ще у 2020 році.

Нещодавнє випробування гарячим вогнем передбачало імітацію процесу запуску на спеціальному стартовому комплексі, під час якої в паливні баки подавалися рідкий водень і рідкий кисень. Під час випробування було підтверджено можливість безпечної зупинки запуску ракети в разі виявлення несправності безпосередньо перед зльотом. Ariane-6 використовуватиметься у двох конфігураціях: одна – з двома бічними прискорювачами на твердому паливі – для підйому корисного вантажу середнього розміру, а інша – з чотирма прискорювачами – для підйому важчих супутників. Основний ступінь доповнюється верхнім ступенем, який використовує новий двигун Vinci для більш точного розміщення корисних вантажів на їхніх орбітах.

Програмою розробки ракети Ariane-6 керує ESA, а головним підрядником є ArianeGroup, яка тісно співпрацює з CNES (Французьким національним центром космічних досліджень) і DLR (Німецьким аерокосмічним центром). Arianespace, дочірня компанія ArianeGroup, відповідає за експлуатацію космодрому Куру та маркетинг ракети Ariane-6. Станом на сьогодні вже відомо про 28 замовлень на послуги запуску вантажів з використанням ракети Ariane-6, при цьому 18 з них – від американської компанії Amazon, що бажає скористатися цією ракетою для запуску супутників її мережі доступу до широкосмугового інтернету Kuiper.

Ракету Ariane-6 було розроблено через зростання вартості виготовлення ракет Ariane-5 та посилення конкуренції з боку компанії SpaceX, що використовує багаторазові ракети Falcon. Однак, попри те, що за попередніми підрахунками ракета Ariane-6 буде на 40% дешевшою за ракету Ariane-5, вона лишається одноразовою, а це означає, що для кожної місії знадобиться нова ракета. В Європі працюють над розробкою технології багаторазового використання ракет, однак, ці технології стануть доступними не раніше 2030-х років. Тим часом компанія SpaceX розробляє ще більші ракети, які обіцяють подальше зниження витрат на запуск.

У листопаді європейські міністри досліджень зберуться, щоб обговорити майбутні потреби ринку космічних запусків на континенті. Велика Британія більше не бере активної участі в програмі Ariane, однак, залишається членом ESA і використовує послуги Ariane для запуску своїх основних супутників.