До Дня працівників ракетно-космічної галузі України

Головні теми

Історія ракетно-космічної галузі України: факти, події, документи, люди.

Добірка зроблена за матеріалами ветеранів галузі: О.Ю.Тимченка, Г.В. Кузьмової, М.О. Мітрахова, Е.І.Кузнєцова. 

1991 рік

30 серпня

Вийшов Указ Верховної Ради УРСР «Про передачу підприємств, установ і організацій союзного підпорядкування, розташованих  на території України, у власність держави».

18 грудня

Ракетою-носієм «Циклон-3»  запущено КА «Інтеркосмос-25» (АУОС-3-АП-ІК), розроблений КБ «Південне» (з чехословацьким субсупутником «Магіон-3»).

1992 рік

29 лютого

Указом Президента України Л.М.Кравчука №117 створено Національне космічне агентство України (НКАУ).

9 березня

Постановою Кабінету Міністрів України №119 Генеральним директором НКАУ призначено Володимира Павловича Горбуліна.

18 травня

Затверджена організаційно-штатна структура НКАУ в кількості 39 посад.

Червень

В КБ «Південне» розроблено ескізний проєкт космічного ракетного комплексу «Спейс-Кліпер».

Вересень

Створено творчий колектив із 30 експертів (представники НАНУ, НКАУ, Міноборони, провідних підприємств) для написання проєкту першої Державної космічної програми.

1993 рік

15 лютого

Підписано спільний наказ керівництва ВО ПМЗ, КБ «Південне» та УкрНДІТМ «Про розроблення спеціальної техніки в інтересах Міністерства оборони України».

25 травня

На засіданні Кабінету Міністрів України під головуванням Л.Д.Кучми затверджено першу Національну космічну програму України на 1993-1997 роки.

Червень

Верховна Рада України прийняла Постанову «Про невідкладні завдання  збереження і розвитку ракетно-космічного потенціалу України».

4 вересня

В Ялті підписано угоду між РФ і Україною «Про порядок здійснення гарантійного і авторського нагляду за експлуатацією ракетних комплексів» Міністерства оборони РФ, що розробили українські організації.

Жовтень

Уряди Канади,США, України та Швеції уклали угоду про заснування Українського науково-технологічного центру (УНТЦ) для мирної конверсії наукового потенціалу Фахівців Колишнього СРСР, що працювали раніше над розробленням зброї масового знищення.

25 листопада

Підписано угоду між КБ «Південне», ВО ПМЗ, РКК «Енергія»(РФ), фірмами «Боїнг» (США) і «Кварнер» (Норвегія) про створення космічного ракетного  комплексу (КРК) морського базування з ракетою космічного призначення (РКП) «Зеніт -3SL» (на базі ракети-носія «Зеніт-2» 11К77, розробленої КБ «Південне»). 

1994 рік

2 березня

З космодрому Плесецьк (РФ) ракетою-носієм «Циклон-3» виведено  на орбіту космічний апарат «Коронас-І» (АУОС-СМ-КІ) розроблення КБ «Південне». КА працював на орбіті понад шість років.

16 листопада

Верховна Рада України прийняла Закон «Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968року».

28 грудня

Постановою Президії Національної академії наук України засновано спільне НАУ І ДКА України  науково-практичне видання – журнал «Космічна наука і технологія» Головний редактор журналу Б.Є.Патон, заступники головного редактора – О.П.Федоров, Я.С.Яцків, В.С. Кислюк.

Грудень

Випущено рішення про збільшення до 18 років строків експлуатації ракетних комплексів Р-36М (15А14) і Р-36М УТТХ (15А18), що перебувають на бойовому чергуванні в РФ.

1995 рік

15 лютого

Президент України Л.Д.Кучма прийняв делегацію представників країн-ініціаторів міжнародного космічного проєкту «Морський старт», схвалив участь українських підприємств у проєкті та гарантував державне сприяння у реалізації програми «Морський старт».

20 лютого

Указом Президента України Л.Д.Кучми № 135/95 Генеральним директором НКАУ призначається О.О.Негода.

Березень

У КБ «Південне» розроблено концептуальний проєкт про ракетний сегмент КРК морського базування «Основні концептуальні рішення щодо РН «Зеніт-3SL» і «Зеніт-2SL».

5 травня

Підписано угоду про створення спільного підприємства – Sea Launch Company («Морський старт») – для надання пускових послуг з акваторії Тихого океану. Співзасновоники: Boeing (США ), Kvaerner (Норвегія), РКК «Енергія» (РФ), КБ «Південне» і ВО ПМЗ (Україна).

6 травня

КБ «Південне» підписало контракт з компанією Space Systems /Loral на надання послуг щодо запуску КА системи Globalstar ракетою-носієм «Зеніт- 2» (11К77).

25 червня

Підписано контракт з фірмою «Фіат Авіо» (Італія) на випуск аванпроєкту на ракету-носій «Вега-КО».

31 серпня

З космодрому Плесецьк (РФ) РН «Циклон-3» (11К68) на орбіту виведено КА «Січ-1» – перший штучний супутник Землі під юрисдикцією України та КА «Fasat-1» (Чілі).

17 жовтня

Вийшов Указ Президента України «Про заходи щодо вдосконалення державного регулювання космічної діяльності в Україні».

Жовтень

У КБ «Південне» розроблено ескізний проєкт комплексу на запуск ракетою-носієм  «Зеніт-2» космічних апаратів системи Globalstar.

Далі буде…

Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!

Поділитися новиною: