Президентом Національної академії наук України став академік Анатолій Загородній
Як повідомляється на сайті Національної академії наук України, 7 жовтня 2020 року відбулася виборча сесія Загальних зборів НАН України з обрання Президента Національної академії наук України.
Через необхідність дотримання протиепідемічних заходів виборча сесія Загальних зборів НАН України відбулася у розосередженому порядку з утворенням виборчих дільниць та у режимі відеоконференції.
Головував на засіданні в.о. президента НАН України академік Володимир Горбулін.
Відповідно до Статуту НАН України у виборчій сесії взяли участь академіки та члени-кореспонденти НАН України, а також делеговані представники наукових колективів установ НАН України у кількості, що дорівнює половині облікового складу дійсних членів і членів-кореспондентів, які беруть участь у роботі сесії загальних зборів.
Нагадаємо, на посаду Президента Національної академії наук було висунуто п’ять кандидатур. Серед них – академіки НАН України Владислав Гончарук, Богдан Данилишин, Анатолій Загородній, Сергій Комісаренко, Володимир Семиноженко. Напередодні виборів академік Богдан Данилишин зняв свою кандидатуру з балотування. Тож перед початком голосування у присутності спостерігачів було викреслено прізвище, ім’я та по батькові Данилишина Богдана Михайловича з бюлетенів.
Під час засідання усі кандидати на посаду президента НАН України мали змогу виступити з презентацією своїх виборчих програм. У режимі відеоконференції їхні виступи транслювалися на всіх виборчих дільницях. Далі учасники засідання ставили питання до кандидатів та отримували від них вичерпні відповіді. Після цього відбулося обговорення усіх кандидатів та їхніх виборчих програм представниками з усіх виборчих дільниць.
Далі відбулося голосування.
Загалом було роздано 637 бюлетенів. Вийнято зі скриньок – 634 бюлетені. За підсумками таємного голосування академік Владислав Гончарук набрав 3 голоси (0,5% голосів виборців). За академіка Анатолія Загороднього віддали свої голоси 426 виборців (67,2%). За академіка Сергія Комісаренка проголосували 68 виборців (10,7%). Академік Володимир Семиноженко отримав 130 голосів (20,5%). Проти всіх – 2. Недійсних – 5 бюлетенів.
Таким чином, Президентом Національної академії наук України було обрано академіка Анатолія Глібовича Загороднього.
Кандидатом на посаду президента НАН України академіка Анатолія Загороднього було висунуто інститутами НАН України: математики; фізики; металофізики ім.Г.В.Курдюмова; фізики напівпровідників ім.В.Є.Лашкарьова; теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова; електронної фізики; радіоастрономічним; радіофізики та електроніки ім. О.Я.Усикова; геотехнічної механіки ім. М.С.Полякова; геології і геохімії горючих копалин; ядерних досліджень; електрофізики і радіаційних технологій; прикладної оптики; академіками НАН України В.І.Ляльком, М.І.Павлюком, О.М.Пономаренком, Л.Г.Руденком, В.І.Старостенком, В.М.Шестопаловим; членами-кореспондентами НАН України В.О.Ємельяновим, С.Б.Шехуновою
Біографічна довідка
Народився 29 січня 1951 року у селищі Велика Багачка Полтавської області.
1972 р. – закінчив радіофізичний факультет Харківського державного університету ім. Горького (тепер – Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна).
1972 р. – по т. ч. – в Інституті теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України, зокрема:
1980-1988 рр. – учений секретар;
1989-2002 рр. – заступник директора з наукової роботи;
1996-2016 рр. – завідувач відділу теорії та моделювання плазмових процесів;
2003 р. – по т. ч. –директор.
1978 р. – захистив дисертацію на тему «Флуктуации и спектры излучения ограниченной плазмы» та здобув науковий ступінь кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю «Теоретична фізика».
1990 р. – захистив дисертацію на тему «Электромагнитные флуктуации в ограниченных плазменно-молекулярных системах» та здобув науковий ступінь доктора фізико-математичних наук за спеціальністю «Фізика плазми».
1997 р. – обраний членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «Теоретична фізика, фізика плазми».
1998 р. – отримав наукове звання професора.
2006 р. – обраний академіком НАН України за спеціальністю «Теоретична фізика, фізика плазмових процесів».
2009-2011 рр. – головний учений секретар НАН України.
2011-2020 рр. – віцепрезидент НАН України.
Його наукові праці присвячені проблемам теоретичної та математичної фізики, теорії плазми, статистичної фізики. Розробив статистичну теорію просторово-обмежених плазмено-молекулярних систем і послідовну кінетичну теорію запорошеної плазми, сформулював строгі мікроскопічні рівняння й ланцюжок рівнянь Боголюбова для такої плазми, розвинув теорію гальмівного випромінювання у плазмено-молекулярних системах.
Інтерв’ю Анатолія Загороднього газеті «Світ» № 37-38 (1121-1122) за жовтень 2020 року, яке він дав напередодні обрання. Під час розмови академік розповів що вирізняє саме його виборчу програму, які завдання вважає першочерговими для розвитку Академії і як впровадити зміни та не втрати надбання.
— З вашої точки зору, що спільного у програмах кандидатів на пост президента НАН України і що відрізняє саме вашу програму?
— Усі кандидати на посаду президента НАН України у своїх програмах зосередились на формулюванні та пошуку шляхів вирішення найгостріших і добре всім відомих проблем, з якими зіткнулась Академія впродовж останнього часу. Саме це і є спільним для програм усіх кандидатів.
Усі претенденти сходяться на тому, що потрібно піднести роль Національної академії наук як вищої наукової установи держави, яка відповідає за здійснення фундаментальних та прикладних досліджень, авторитет і науки загалом, щоб у державі і в суспільстві було чітке розуміння ролі Академії. Усіх турбує недостатнє фінансування наукових досліджень і низький рівень оплати праці науковців, недотримання державою законодавчо встановлених норм фінансування науки, критичний стан із поповненням наукових колективів талановитою молоддю, необхідність удосконалення законодавчої бази, посилення міжнародного співробітництва.
У своїй програмі я акцентував увагу на тому, що досягнення поставлених цілей не може відбутись саме собою. Потрібно продемонструвати значення і роль Академії шляхом досягнення наукових результатів справді світового рівня.
І ключова роль в цьому має належати фундаментальним дослідженням. Їх необхідно зосередити на сучасних напрямах розвитку світової науки. Потрібно відслідковувати тренди світової науки та оцінювати можливості започаткування таких досліджень в академічних інститутах.
Фундаментальні дослідження вкрай важливі і можуть стати основою для забезпечення належного рівня прикладних досліджень та розробок в таких галузях як атомна енергетика, машинобудування, охорона здоров’я, охорона довкілля, аграрний сектор, освіта, гуманітарна сфера. Без належного супроводу цих галузей з боку фундаментальної науки їх розвиток навряд чи можливий.
Академія повинна демонструвати здатність здійснювати дослідження на світовому рівні, особливо з тих напрямів, де ми маємо потужні наукові школи та високий кадровий потенціал. Тож великих зусиль слід докласти до збереження й розвитку наукових шкіл. Вони є надбанням Академії.
Безумовно, ми повинні приділяти увагу і прикладним дослідженням. В Академії є багато наукових розробок практичного значення, проте вони не знаходять свого споживача. Тож орієнтиром має стати державне замовлення, угоди з крупними науково-технічними комплексами, замовлення від наукоємного бізнесу.
Далі, що мені здається вкрай важливим, – це концентрація фундаментальних і прикладних досліджень в соціогуманітарній сфері на актуальних проблемах розвитку суспільства, на супроводі економічного й соціального розвитку нашої держави. На часі започаткування Національної програми гуманітарного розвитку суспільства, і чільну роль у її реалізації мають відіграти учені-соціогуманітарії Академії.
Належить активно розширювати інноваційну інфраструктуру в системі Академії. Для комерціалізації та впровадження розробок забезпечити розвиток малих компаній, стартапів, технопарків, наукових парків при інститутах, надавати їм організаційну підтримку, ініціювати стимули для їхньої діяльності, принаймні на початковому етапі.
Велику надію покладаю на ініціативи Київського академічного університету, який уже формує інноваційний центр, встановлює активну комунікацію між наукою й бізнесом. На оцінювання перспектив їх пілотного проєкту – наукового парку «Академсіті» на базі академічних науково-дослідних інститутів, розташованих в Академмістечку, – Федеральне міністерство науки і освіти Німеччини виділило 300 тис. євро. Наразі перші кроки в реалізації цього проєкту зроблено.
Київському академічному університету належить також велика роль в інтеграції науки і освіти. Адже навчання в магістратурі КАУ тісно поєднується з науковою роботою. Це основа справді дослідницького університету. Маємо підтримувати контакти і з іншими університетами, активно працювати над залученням університетської молоді до академічних лав, створювати нові науково-навчальні структури з різними закладами вищої освіти.
Багато належить зробити для пожвавлення міжнародної співпраці Академії. По-перше, активно використовувати можливості європейських дослідницьких інфраструктур. Для того, щоб виконати експериментальні дослідження на європейських установках, необхідно знайти установу-партнера, подати заявку з обґрунтуванням щодо проведенням досліджень. Якщо заявка підготовлена якісно і задача цікава, то вона може отримати схвалення, і наші дослідники будуть мати доступ до потрібного їм експериментального обладнання. Часто це безкоштовно або за дуже символічну плату. Проте наші інститути не мають можливості оплатити перебування науковців за кордоном. Я би пропонував започаткувати в Академії спеціальну програму фінансової підтримки наукових колективів для реалізації таких можливостей.
Друге. Нам слід інтегруватися до європейських дослідницьких інфраструктур. Ми теж маємо унікальне дослідницьке обладнання та устаткування, яке стане в нагоді будь-якій дослідницькій інфраструктурі Європи. Таких прикладів багато. Скажімо, радіотелескоп декаметрових хвиль. Він унікальний і найкращий в світі.
Необхідна й фінансова підтримка тих наукових колективів, які беруть участь в міжнародних конкурсах на отримання наукового обладнання. Наприклад, гранти за проєктами програми НАТО «Наука заради миру і безпеки» дають можливість придбати хороше обладнання, але не передбачають оплати праці науковців, які на цьому обладнанні виконуватимуть дослідження. Тому важливо заохочувати наших вчених до участі у міжнародних програмах, які передбачають придбання обладнання за рахунок коштів дослідницьких проєктів.
Наші науковці дуже активно беруть участь у різних конкурсах, проте виграти грант доволі непросто. Іноді проєкти проходять первинні відбори, отримують дуже гарні оцінки, але не потрапляють до списку тих, хто отримує фінансування. Таким колективам, які пройшли певний етап відбору і отримали високі оцінки, теж потрібно давати фінансову підтримку, адже ці проєкти вже, по суті, пройшли міжнародну експертизу. Все це, на мою думку, може значно посилити нашу міжнародну співпрацю.
Очевидно, треба ще багато зробити для комунікації з вищими органами державної влади – урядом, парламентом, офісом Президента України. Питань для обговорення зібралось багато. Передусім вони стосуються вдосконалення національного законодавства у науково-технічній сфері. Академія має відігравати ключову роль у формуванні науково-технічної політики держави. Нарешті, тісна взаємодія з вищими органами державної влади потрібна і для того, щоб забезпечити виконання чинної норми законодавства щодо обсягів фінансування науки та дотримання законодавчо встановлених норм оплати праці, які передбачають, що рівень заробітної плати науковців має вдвічі перевищувати рівень середньої зарплати по промисловості.
І нам потрібно докорінно змінити ставлення громадськості до Академії. У нас чимало високих наукових результатів, але суспільство про них знає дуже мало. Варто більше інформувати людей про наші досягнення, дбати, щоб діяльність Академії ширше висвітлювалася на популярних Інтернет-ресурсах, у друкованих засобах масової інформації.
— Так, проблем справді багато, однак деякі з них є вже зовсім невідкладними. Які завдання для себе вважаєте найголовнішими і найбільш визначальними для збереження Академії та надання нового імпульсу в її роботі?
— Головне завдання я вбачаю у зміцненні репутації, піднесенні престижу та посиленні ролі Академії в житті суспільства та держави. Це не станеться саме собою, авторитет Академії необхідно зміцнювати своїми результатами. І фундаментальними, і прикладними.
Що потрібно зробити насамперед? По-перше, дуже виважено, але все ж таки переглянути структуру Академії. Прозоро. З широким обговоренням. Ми маємо виокремити наші найкращі резерви за рахунок певних змін в структурі й організації внутрішнього життя Академії. Установи, які за результатами державної атестації отримали 3-й або 4-й рівень, мають бути реструктуровані або ліквідовані. Це рекомендації Національної ради України з питань розвитку науки і технологій. Безумовно, Академія має виконати їх. Проте, наголошую, до цього потрібно підійти вкрай виважено. Ми маємо взяти все найкраще, що є в таких колективах, виокремити найкращі підрозділи таких установ і потім інтегрувати їх з іншими установами, не втрачаючи потенціалу. І наголошую, що все має відбуватися прозоро та з максимально широким залученням наукової спільноти.
По-друге, важливо забезпечити прозорий та об’єктивний розподіл базового фінансування між установами. Я вважаю, розробити нові принципи розподілу коштів могли б відділення НАН України з широким залученням науковців відповідних галузей науки. В межах окремого відділення або секції можна розробити систему рейтингування ефективності роботи наукових колективів. Вкрай важливо враховувати і здобутки інститутів у попередні роки. Головне – створити такі умови, щоб той, хто краще працює, отримував більше.
І, звісно, необхідно збільшувати конкурсну частину фінансування. Базове фінансування має бути обов’язково, на рівні 60-70% загального обсягу, а решту – треба виборювати на конкурсних засадах, як це, власне, практикується в усьому світі. Наприклад, саме так було розподілено кошти бюджетної програми 6541230 «Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень» у 2019 році.
Нагальним також є питання проведення вичерпної інвентаризації та оцінки нерухомості і земельних ділянок, які перебувають у віданні Академії. Очевидно, що наразі не всі з них використовуються ефективно. Тому, якщо буде зрозуміло, які активи не можуть бути використані – необхідно порушувати питання про їх приватизацію або передачу державі. Але вкрай важливо робити це лише тоді, коли вітчизняне законодавство буде дозволяти кошти, отримані від їх реалізації, залишати в Академії та використовувати їх для її розвитку.
І, звичайно, для того, щоб стабільно розвиватись і мати майбутнє, необхідно кардинально змінити ставлення до проблеми поповнення академічних інститутів талановитою молоддю. І не тільки на державному рівні, але й на рівні самої Академії. Потрібно максимально використовувати всі можливості для залучення й підтримки наукової молоді. Зокрема, ми маємо не лише продовжити, а й суттєво розширити конкурсну програму зі створення молодіжних дослідницьких лабораторій і груп. Маємо забезпечити умови для кар’єрного зростання молодих науковців. І, безумовно, надзвичайно дошкульною і складно вирішуваною є проблема забезпечення молодих учених житлом. Нині ми намагаємось поновити програму будівництва службового житла для працівників Академії, і в першу чергу для молодих науковців.
— Яким чином виконуватимете свою програму: на кого будете спиратися, які сили й ініціативу задіюватимете?
— Звичайно, будь-яка програма будь-якого кандидата так і залишиться переліком гасел на папері, якщо вона не буде спиратися на широку підтримку наукових колективів, на підтримку як досвідчених учених, так і наукової молоді. Тому, маю намір максимально широко обговорювати всі ці питання з науковою спільнотою, обмінюватися думками, ідеями і спиратися на кращі з них.
— Як поєднати збереження традицій і модернізацію наукової діяльності? І чи не будуть дії обраного керівництва пов’язані з так званою «оптимізацією», яка зажила поганої слави в народі? Уже зараз можна почути думки про те, що приміщення, дослідні поля тощо можуть піти «з молотка»… Як захистити те, що надбано?
— Захистити Академію можна лише переконавши суспільство і державу, що Академія – це не «стоси паперу», як казав один з колишніх очільників уряду. Вона дійсно продукує нові знання, забезпечує належний супровід високотехнологічних галузей економіки, забезпечує високий рівень освіти і, взагалі, є вкрай важливою складовою науково-технічного, економічного і соціально-культурного розвитку держави, а відтак необхідною і суспільству і державі. Але це потрібно доводити. Доводити, як я вже казав, отриманими результатами, комунікацією з вищими органами державної влади, широкою пропагандою діяльності НАН України, наукових досягнень її вчених, формуванням позитивного іміджу Академії в громадській думці.
Надзвичайну важливість я вбачаю у створенні Науково-технічної ради НАН України. Вона може стати тим майданчиком для комунікації Академії з державою та наукоємними виробництвами для практичного впровадження академічних розробок.
Також Національна академія наук повинна дуже оперативно реагувати на новопосталі виклики перед державою і суспільством. Це і стихійні лиха, і епідемії, і проблеми ресурсу інженерних конструкцій та споруд. Як приклад, міст Патона в Києві сьогодні потребує негайної реконструкції. Академія має відслідковувати важливі проблеми і давати рекомендації, як їх вирішити.
У цілому, нам багато чого потрібно змінити. Й, без сумніву, такі зміни відбудуться, але вони мають бути добре обґрунтованими, виваженими й, головне, корисними як для Академії, так і для вітчизняної науки.
— Якою ви бачите Академію через 5—10 років?
— Впродовж усієї своєї історії Національна академія наук України посідала надзвичайно важливе місце в житті держави та суспільства, здійснювала науковий супровід економічного, соціального й культурного розвитку країни. І я твердо вірю, що Національна академія наук України, як і вже багато років, буде головною науковою структурою нашої держави, яка продукує фундаментальні знання і працює в інтересах країни та її громадян. Академія довела свою життєздатність, вона має наукові досягнення, якими можна пишатися. І за 5 -10 років ці здобутки нам треба значно примножити.
Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!