До річниці першого пуску РН “Циклон-3”

Сторінки історії

24 червня 1977 року на космодромі Плесецьк розпочалися льотно-конструкторські випробування триступеневої ракети-носія легкого класу 11К68 («Циклон-3»), розробленої КБ «Південне» та виготовленої на ПМЗ. Було проведено перший пуск с виведенням на орбіту КА «Космос-921».

Ракета-носій «Циклон-3» забезпечувала виведення космічних апаратів масою до 4000 кг на низькі і середні колові й еліптичні орбіти.

Третій ступінь РН «Циклон-3» виконано в ампульному варіанті, що забезпечувало його тривале зберігання в заправленому стані.

Важливою характеристикою ракети була можливість дворазового запуску двигуна третього ступеня в умовах невагомості, що істотно розширювало можливості запуску супутників на різні орбіти.

У лютому 1979 року цим носієм було виведено на навколоземну орбіту космічний апарат «Океан-Е», що поклав початок проведення океанографічних досліджень за допомогою супутників, розроблених в КБ «Південне». У 1981 році РН «Циклон-3» були виведені на навколоземні орбіти космічні апарати: «Ореол-3», розроблений спільно з Французьким космічним центром, і індійський супутник «Бхаскара-2», створений при науково-технічному сприянні КБ «Південне».

У вересні 1983 року з космодрому Плесецьк РН «Циклон-3» на навколоземну орбіту було виведено космічний апарат «Океан-ОЕ» (Космос-1500). Дані про стан океанської поверхні в Арктиці, отримані з цього супутника, допомогли вивести з льодового полону караван радянських судів, що прямував по Північному морському шляху.

31 серпня 1995 року РН «Циклон-3» вивела на орбіту перший український супутник «Січ-1», розроблений КБ «Південне». 24 грудня 2004 року РН «Циклон-3» було виведено в космос супутник ДЗЗ «Січ-1М» і перший український мікросупутник «Мікрон», також розроблені КБ «Південне».

Усього було здійснено 122 пуски, з них успішних – 117. Останній пуск відбувся 30 січня 2009 року.

Джерело: https://www.facebook.com/yuzhnoye

Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!

Поділитися новиною: