Ракета Electron вивела на орбіту розвідувальні супутники США

Новини

Ракета-носій Electron приватної американської компанії Rocket Lab з групою супутників, пуск якої відкладався через коронавірус, успішно стартувала з космодрому в Новій Зеландії, повідомляє Lenta.ua. Ракета успішно вивела на орбіту три супутники Національного управління військово-космічної розвідки США (NRO), а також малі космічні апарати NASA і австралійського університету. 

“Пуск є!” – йдеться в повідомленні компанії у Twitter.

Запуск триступеневої ракети Electron з місією, що отримала назву Do not Stop Me Now, був здійснений 13 червня зі стартового майданчика компанії Rocket Lab на півострові Махія в Новій Зеландії в 5:12 UTC (в 7:12 за Києвом).

Приблизно через годину після старту усі апарати вийшли на штатну орбіту.

Місія Do not Stop Me Now стала дванадцятим запуском ракети Electron, відзначає Інтерфакс.

Старт Electron планувався на 30 березня, але підготовка до нього була припинена через введення обмежувальних заходів в Новій Зеландії у зв’язку з пандемією коронавируса. На початку травня NASA повідомило, що пуск відбудеться 15 травня, однак пізніше стало відомо, що космодром може відновити пуски лише 11 червня.

Дані про секретні американські супутники не розкриваються. NRO не надав ніякої інформації про призначення та характеристики космічних апаратів, їх вагу і орбіту, на яку вони виводяться.

Запуск для NRO проведено в рамках програми виведення на орбіту малих супутників комерційними операторами (Rapid Acquisition of a Small Rocket (RASR)), ініційованої відомством в 2018 році. Її основна мета – використання американськими військовими малих носіїв приватних компаній для оперативного виводу в космос невеликих вантажів і розгортання угруповань дешевих мінісупутників на низьких орбітах.

Це вже другий запуск ракети Electron компанії Rocket Lab з розвідувальними супутниками NRO. Перший був здійснений у січні нинішнього року.

В інтересах NASA на орбіту виведений супутник ANDESITE, який призначений для дослідження магнітного поля Землі. Він створений студентами і викладачами центру космічної фізики Бостонського університету.

Що стосується австралійського апарату – M2 Pathfinder, то це супутник Університету Нового Південного Уельсу (UNSW), який запущено для випробування комунікаційної архітектури та інших технологій.

Ракета Electron аерокосмічної компанії Rocket Lab може виводити на низьку опорну орбіту до 250 кг вантажу. Вартість пуску ракети становить від 4,9 до 6,6 млн доларів, що надзвичайно мало в порівнянні зі стартом ракет середнього і важкого класів. Таким чином, Rocket Lab прагне зробити революцію на ринку ракетно-космічних послуг.

Довідка Lenta.UA :

Five Eyes (п’ять очей) – розвідувальний альянс, що включає Австралію, Канаду, Нову Зеландію, Сполучене Королівство і Сполучені Штати. Ці країни пов’язані договором UKUSA, який є багатосторонньою угодою про співпрацю в розвідувальних діях. Скорочена назва – FVEY, з членами: AUS, CAN, NZL, GBR і USA.

5 березня 1946 року договір був запроваджений в силу і офіційно проголосив особливі тісні політичні, дипломатичні, культурні, економічні, військові та історичні відносини між Сполученому Королівством і США. У наступні роки він був розширений і вже включав Канаду, Австралію і Нову Зеландію.

Угода про радіотехнічну розвідувальну діяльність Великобританія – США (англ. UKUSA Signals Intelligence agreement, UKUS SIGINT, UKUSA) – угода про співпрацю в області радіоелектронної розвідки, що виникла на базі двосторонньої угоди після закінчення Другої світової війни і нині включає в себе, крім Великобританії та США , також Австралію, Канаду і Нову Зеландію.

Одним з найбільш відомих проектів, здійснюваних під егідою UKUSA, є створення та експлуатація глобального комплексу радіоелектронної розвідки ECHELON.

У діяльності альянсу беруть участь наступні спецслужби:

США – Агентство національної безпеки (NSA),
Великобританія – Центр урядового зв’язку (GCHQ),
Австралія – Управління радіотехнічної оборони (DSD),
Нова Зеландія – Служба безпеки урядових комунікацій (GCSB),
Канада – Центр безпеки комунікацій (CSEC).

Кожен з учасників UKUSA несе відповідальність за збір і аналіз інформації у різних регіонах світу. Так,

зоною відповідальності Австралії є регіон Індокитаю, Індонезія, південні і центральні регіони Китаю,

зона роботи Канади – Південна і Центральна Америка і північне узбережжя Росії,

Нова Зеландія несе відповідальність за Західну і Південну частини Тихоокеанського регіону,
Великобританія – за країни Європи (включаючи європейську частину Росії) і країни Африки,
США – за країни Латинської Америки, азіатську частину Росії і північ Китаю.

Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!

Поділитися новиною: