Метеорити розповіли вченим про ранню історію Марса
Палеонтологи виявили, що під марсіанською поверхнею могли зберегтися як мінімум два окремих резервуара древньої води з різним хімічним складом.
Про це пише НВ.
Це відкриття показує, що, на відміну від Землі, у Марса, ймовірно, не було єдиного великого глобального океану підземної магми, який охоплював всю планету.
«Багато людей намагаються з’ясувати історію води на Марсі. Звідки взялася внутрішня вода Марса? Що вода може розповісти нам про те, як утворився і розвинувся Марс?», — пояснює планетолог Джессіка Барнс з Університету Арізони.
Барнс і її колеги вивчили два марсіанських метеорити — Allan Hills 84 001, виявлений в Антарктиді в 1984 році, і Northwest Africa 7034, який знайшли в пустелі Сахара в 2011 році.
Команда вивчила ізотопи водню, приховані в каменях з Марса. Ізотопи — це варіанти елементів з різною кількістю нейтронів; дейтерій — також відомий як важкий водень — має один протон і один нейтрон. Протій, або легкий водень, має один протон і не має нейтронів.
Оскільки водень є одним з компонентів води, співвідношення цих двох ізотопів, замкнених в гірських породах, може допомогти зрозуміти історію води, в якій вони перебували.
Тут, на Землі, протій є домінуючим ізотопом водню. Це вірно для атмосфери, водного водню в гірських породах і води в океані. На Марсі дейтерій є домінуючим ізотопом водню в атмосфері, імовірно, через те, що сонячна радіація поглинає протій, але співвідношення ізотопів в гірських породах дуже різні.
Виявилося, що Allan Hills 84 001 взаємодіяв з водою в марсіанській корі близько 3,9 млрд років тому. Подібний аналіз визначив, що Northwest Africa 7034 взаємодіяв з рідиною 1,5 млрд років тому. Обидва зразки мали однакові ізотопні співвідношення. Ще більш дивно, що це співвідношення було схоже на молодші породи, проаналізовані ровером Curiosity прямо на Марсі.
Це вказує на те, що хімічний склад цієї води був незмінним протягом приблизно 3,9 млрд років. Але коли команда порівняла свої результати з попередніми дослідженнями ізотопів водню в метеоритах з марсіанської мантії – вони виявили щось дійсно дивовижне. Мантійні метеорити вписуються в дві окремі групи магматичних порід, які називаються шерготтіт.
Ці дві різні хімічні підписи вказують на два різних, незмішані резервуара води в марсіанській мантії.
Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!