Історія ракетно-космічної галузі України: факти, події, документи, люди (2023-2025 роки)

Сторінки історії

Закінчення. Початок тут.

2023 рік

3 січня

РН Falcon-9 відправила у космос третій наносупутник «PolyITAN-HP-30» Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».

3 січня

Ракетою-носієм Falcon-9 на навколоземну орбіту виведено перший КА EOS SAT-1 американської компанії EOS Data Analytics. КА ДЗЗ створила міжнародна група компаній бізнесмена Максима Полякова, у т.ч. з України.

2 серпня

З космодрому США на острові Воллопс відбувся успішний 17-й пуск РН Antares. Ракета вивела на орбіту космічний корабель Cygnus з корисним навантаженням для МКС. Це був останній пуск РН Antares в конфігурації 230+, створеної за участі українських підприємств.

15 вересня

З космодрому США Ванденберг відбувся успішний 3-й пуск РН Alpha Firefly з невеликим КА Millennium Space. В Україні американська компанія Firefly Aerospace мала підрядників, які виготовляли окремі агрегати та обладнання для РН Alpha.

9 жовтня

З європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся 19-й успішний пуск європейської РН Vega під час якого було виведено на орбіту 12 космічних апаратів. Блок маршового двигуна РД-843, який використовується у складі рушійної установки 4-го ступеня РН Vega, розробило ДП «КБ «Південне» та виготовило ДП «ВО Південний машинобудівний завод».

4 листопада

Ракетою-носієм Falcon-9 на борту вантажного космічного корабля Dragon було відправлено на МКС наукові мінілабораторії учнів Малої академії наук України. Експеримент має назву «Одержання гідрогелів біомедичного призначення в умовах мікрогравітації».

22 грудня

З космодрому США Ванденберг відбувся частково-успішний 4-й пуск РН Alpha Firefly. Через проблеми з верхнім ступенем ракети-носія не вдалося вивести супутник компанії Lockheed Martin на задану орбіту. В Україні компанія Firefly Aerospace мала підрядників, які виготовляли окремі агрегати та обладнання для РН Alpha.

2024 рік

23 січня

Команда українських фахівців Storm Prophet виграла міжнародний хакатон NASA Space Apps Challenge 2023. Загалом у ньому брало участь понад 5500 команд з усього світу, а у фіналі були визначені переможці в 10 категоріях.

5 вересня

З космодрому Куру у французькій Гвіані відбувся 20-й успішний пуск ракети-носія Vega з європейським супутником дистанційного зондування Землі Sentinel-2C. Це був останній пуск РН Vega, яку замінила нова модифікація Vega-C.

5 грудня

З космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся другий успішний пуск європейської ракети-носія Vega C. Блок маршового двигуна (БМД) РД-843, який використовують у складі рідинної рушійної установки четвертого ступеня РН Vega С, розробило ДП «КБ «Південне» та серійно виготовляє ДП «ВО Південний машинобудівний завод». Для РН Vega C українськими фахівцями були проведені роботи з покращення характеристик двигуна для розширення діапазону корисних навантажень.

5 грудня

В день 27-ої річниці завершення польоту на шаттлі «Колумбія» (місія STS-87) першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, в київському Будинку кіно відбувся допрем’єрний показ документального фільму «Місія – Космос. Мрія».

10 грудня

Виконання обов’язків Голови Державного космічного агентства України тимчасово покладено на заступника Голови ДКА Володимира Сергійовича Міхеєва.

2025 рік

16 січня

Команда розробників з Києва NVS-knot здобула перемогу на престижному міжнародному хакатоні NASA International Space Apps Challenge 2024, у якому оцінювалися близько 1000 проєктів.

30 січня

На базі Державного космічного агентства України розпочав роботу Національний офіс GEO в Україні, постійно  діючий консультативно-дорадчий орган ДКА, утворений для підготовки фахових рекомендацій з основних питань спостереження Землі з космосу, сприянню гармонізації національних планів в цій сфері з європейськими та світовими ініціативами, представлення України у Міжнародній групі із спостережень  Землі з космосу та її європейській складовій EuroGEO.

19 березня

В Києві представили унікальний проєкт, який передбачає створення першого студентського космічного приладу – спектрометра для супутника. Його розробка відбуватиметься на базі Головної астрономічної обсерваторії НАН України у співпраці з провідними експертами з космічних технологій.

29 березня

Міністерство оборони України створило управління космічної політики. Оборонне відомство планує стати основним замовником в Україні космічної техніки, продуктів та послуг. А це управління має обʼєднати державні та приватні інституції, науковців космічної галузі для взаємодії із Силами оборони.

9 квітня

В Брюсселі (Бельгія) під час засідання Ради асоціації між Україною та ЄС відбулося урочисте підписання Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь нашої країни в компоненті «Copernicus» та підкомпонентах «Події космічної погоди» і «Навколоземні об’єкти» компонента «Космічна ситуаційна обізнаність» Космічної програми Союзу.

За період незалежності України було здійснено 138 пусків ракет-носіїв вітчизняного виробництва з 6 космодромів світу. В космос було запущено 308 КА (з них 32 вітчизняної розробки) на замовлення 40 країн світу. Питома вага цих пусків на світовому ринку складала щорічно від 6% до 10%. Близько 65% всіх стикувань космічних кораблів на орбіті забезпечувала українська апаратура «Курс» (було виготовлено 164 комплекти цієї апаратури). 

З 2015 року в Державному космічному агентстві України змінилося 9 керівників. З них 4 були виконуючі обов’язки, 7 пропрацювали на посаді біля 1 року.

В Україні було розроблено і реалізовано п’ять Державних космічних програм, кожна з них була розрахована на п’ять років. Але з 2018 року наша країна не має космічної програми. Загальнодержавна цільова науково-технічна космічна програма України на 2021-2025 роки була проголосована Верховною Радою 4 листопада 2022 року тільки у першому читанні.

21 століття, в якому ми живемо і працюємо, вимагає кардинальних змін і наукового обґрунтування реформування економіки, економічних відносин професіоналів вищого ґатунку, яким по силам здійснити такі реформи і вивести Україну на вищий щабель в світовому рейтингу передових країн світу. І космічна сфера повинна бути в авангарді цих процесів. Віримо в це і працюємо задля досягнення цієї мети. 

З Днем працівників ракетно-космічної галузі України!

Добірка зроблена за матеріалами ветеранів галузі: О.Ю.Тимченка, Г.В. Кузьмової, М.О. Мітрахова, Е.І.Кузнєцова. 

Редактор-упорядник: О.М. Бобровицький.

Початок тут.

Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!

Поділитися новиною: