
Історія ракетно-космічної галузі України: факти, події, документи, люди (2020-2022 роки)
Продовження. Початок тут.
2020 рік
24 січня
Головою Державного космічного агентства України призначено Володимира Володимировича Усова.
15 лютого
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс здійснено 13-й пуск РН «Антарес» – виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнгус», який доставив на МКС 3750 кг корисного вантажу.
5-7 серпня
В КБ «Південне» успішно завершені заключні довідні випробування рідинної реактивної системи для верхнього ступеня РН «Циклон-4». Дано дозвіл на виготовлення для РКП «Циклон-4» №1 (така ж система планується і для РН «Циклон-4М»).
3 вересня
На космодромі Куру здійснено 15-й пуск РН «Вега» – на орбіти виведено 53 мікро- і наносупутники , що належать 21 організації з 13 країн.
7 вересня
Прийнято Постанову Кабінету Міністрів №819 «Деякі питання Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України» згідно якої ДКА України і галузь в цілому підпорядковується новоутвореному Міністерству.
3 жовтня
У Центрі космічних польотів на о. Воллопс (США) здійснено 12-й пуск РН «Антарес» виведено на орбіту вантажний корабель «Сигнус», який доставив на МКС 3600 кг вантажу на замовлення NASA.
Листопад
Американсько-українська програма «Антарес» нагороджена найпрестижнішою командною нагородою Міжнародної академії астронавтики «За командні досягнення» (The Laurels for Team Achievement).
16 листопада
Виконання обов’язків Голови Державного космічного агентства України тимчасово покладено на Михайла Олександровича Лева.
24 листопада
Пішов з життя Генеральний директор ДП «КБ «Південне», академік НАН України Олександр Вікторович Дегтярев.
10 грудня
Україна приєдналася до міжнародної програми «Артеміда».
15 грудня
В Національному центрі управління і випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України відбулася офіційна презентація банкноти «Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України».
2021 рік
11 січня
На засіданні Урядового комітету з питань національної безпеки і оборони, стратегічних галузей промисловості схвалено Концепцію Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки.
13 січня
Виконання обов’язків Генерального директора ДП «Конструкторське бюро «Південне» імені М.К. Янгеля» тимчасово покладено на першого заступника Генерального конструктора – Генерального директора з системного проектування КБ «Південне» Олександра Павловича Кушнарьова.
3 лютого
Головою Державного космічного агентства України призначено Володимира Володимировича Тафтая.
20 лютого
Із Центру космічних польотів на острові Воллопс відбувся 13-й успішний пуск ракети-носія середнього класу «Антарес».
29 квітня
З космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся 16-й успішний пуск європейської ракети-носія легкого класу Vega з КА Pléiades Neo 3 масою близько 750 кг.
11 серпня
Із Центру космічних польотів на острові Воллопс відбувся 14-й успішний пуск ракети-носія середнього класу «Антарес».
17 серпня
З космодрому Куру відбувся 17-й успішний пуск європейської ракети-носія легкого класу Vega з КА Pléiades Neo 4 масою близько 920 кг.
17 вересня
Урядовий комітет з питань національної безпеки і оборони, стратегічних галузей промисловості та інфраструктури підтримав проєкт Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки».
22 вересня
Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Державного космічного агентства України щодо реорганізації шляхом перетворення державних підприємств космічної галузі в акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі.
29 вересня
Кабінет Міністрів України підтримав проєкт Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки», яка була підготовлена Мінстратегпромом разом з Державним космічним агентством України у співпраці з усіма зацікавленими сторонами.
16 листопада
З космодрому Куру відбувся 18-й успішний пуск європейської ракети-носія (РН) легкого класу Vega з трьома розвідувальними супутниками CERES на замовлення Міністерства оборони Франції.
19 листопада
У провінції Нова Шотландія (Канада) анонсовано початок будівництво космічного пускового майданчика для ракети-носія «Циклон-4М».
2022 рік
13 січня
З мису Канаверал ракетою-носієм Falcon 9 компанії SpaceX виведено на орбіту український супутник оптико-електронного спостереження Землі «Січ-2-30». Супутник повинен був працювати на сонячно-синхронній орбіті висотою 640 км, а був виведений на орбіту 520 км в складі угрупування із 105 супутників, що відбилися на його нестабільній роботі.
19 лютого
З космодрому США на острові Уоллопс відбувся 15-й пуск ракети-носія «Антарес», яка успішно вивела на орбіту космічний корабель Cygnus з корисним вантажем для МКС. Основну конструкцію першого ступеня ракети-носія «Антарес» розроблено та виготовлено в Україні.
13 липня
З європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся перший пуск модернізованої європейської ракети-носія Vega-C. Ракета вивела на орбіту італійський супутник LARES-2 та шість європейських кубсатів. Блок маршового двигуна РД-843 рушійної установки верхнього ступеня РН Vega-С розробило КБ «Південне» та виготовило «ВО Південмаш».
1 жовтня
Американська компанія Firefly Aerospace здійснила перший успішний пуск легкої РН «Альфа» з космодрому США Ванденберг. Декілька невеликих КА було виведено на навколоземну орбіту. РН «Альфа» створила американсько-українська команда бізнесмена Максима Полякова, якій свого часу врятував компанію Firefly Aerospace, вклавши в неї чимало коштів та залучивши досвідчених інженерів із Дніпра. На початку 2022 року Максим Поляков був змушений продати свою частку 58% у компанії Firefly Aerospace на вимогу уряду США. В Україні (у м. Дніпрі) Firefly Aerospace представлена дочірньою компанією – ТОВ «Файєрфлай Аероспейс Україна».
4 листопада
Верховна Рада прийняла за основу проєкт Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2021-2025 роки.
7 листопада
Із Центру космічних польотів на острові Воллопс відбувся 16-й успішний пуск ракети-носія середнього класу «Антарес» з вантажним транспортним кораблем Cygnus, на борту якого було 3729 кг корисного вантажу NASA для Міжнародної космічної станції.
26 листопада
Ракетою-носієм Falcon-9 було відправлено на МКС обладнання для експериментів учнів Малої академії наук України. Учасники команд спостерігали на мисі Канаверал за стартом ракети-носія.
20 грудня
Виконуючим обов’язки ДКА призначено Першого заступника Голови ДКА Володимира Петровича Беня.
21 грудня
З європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся другий пуск модернізованої європейської ракети-носія Vega C. Ракета-носій повинна була вивести на орбіту два європейські супутники ДЗЗ Pleiades Neo. Однак аномальна робота другого ступеня ракети-носія Vega C призвела до аварійного завершення місії.
Далі буде…
Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!