Передмова до кінофільму «Місія – Космос. Мрія»

Головні теми

5 грудня 2024 року, в день 27-ої річниці завершення польоту на шаттлі «Колумбія» (місія STS-87) першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, в київському Будинку кіно відбувся допрем’єрний показ документального фільму «Місія – Космос. Мрія». І ось вже післязавтра, 23 січня о 18.00, в кіноконцертній залі імені Івана Миколайчука в Чернівцях, напередодні 74-ої річниці від дня народження та 7-ої річниці від дня смерті Леоніда Костянтиновича, відбудеться Всеукраїнська прем’єра цього фільму!

28 січня 1951 року в с. Клішківці, Хотинського району Чернівецької області народився майбутній космонавт незалежної України Леонід Каденюк. Людина, яка з дитячих років мріяла про космос, подолала важкий тернистий життєвий шлях і здійснила свою мрію стати космонавтом в незалежній Україні.

Клішківці – найбільше село на Буковині. Цей край, славетний працьовитими талановитими людьми, артистами, художниками, письменниками, інженерами, вченими, громадськими діячами, став батьківщиною і першого космонавта незалежної України.

У важкі повоєнні роки в сім’ї шкільних вчителів народилися двійнята. Хлопчаки Леонід і Сергій швидко росли, пішли до школи. Разом із старшим братом Володимиром гралися у  хлопчачі ігри, займалися спортом. Не дивлячись на підліткову компанію, жвавий характер, вони не завдавали клопоту батькам, які їх виховували в кращих традиціях українських сімей: повага до батьків і старших, взаємна підтримка, працелюбство, потяг до знань, бажання пізнання світу. Цей період в країні був характерним відбудовою зруйнованих війною міст і сіл, створенням потужних промислових підприємств, розвитком науки, нових галузей промисловості і масовим потягом молоді до знань, освіти, науки.

Серед своїх однолітків Леонід відрізнявся особливою цілеспрямованістю, вдумливістю та прагненням до набуття  нових знань. На нього, як і на багатьох молодих людей того часу, надзвичайний вплив мали запуск 1-го штучного супутника Землі та політ у космос першої людини  – Юрія Гагаріна.  Мати часто помічала, як малий Льоня  задивлявся в небесну  височінь і про щось мріяв. Не думала вона, що під час його мрій руйнуються її надії на те, що син стане інженером або лікарем. І ось у 10 класі він говорить, що хоче стати льотчиком, а там…

Отримавши атестат зрілості зі срібною медаллю в 16 років, він їде до Хотинського військкомату з проханням направити його на навчання  у військове льотне училище. Але раптом… «трагедія» – замолодий, не вистачає одного року! Прохання Леоніда, а потім його батька і мами, не переконали сувору комісію військкомату. На щастя, на шляху Леоніда трапився чуйний і розумний начальник 4-го відділу військкомату Міхеєв В.І., який повірив у щирі наміри юнака і підтримав  його  бажання  стати  льотчиком.  «Можливо, через деякий час ми будемо зустрічати його з квітами на космодромі»,- переконував він працівників РАЦСу. Розробляється «спецоперація», під час якої нібито втрачається свідоцтво про народження, а потім виписується нове, в якому він вже на рік старший. Почався період навчання професії, збагачення знаннями, досвідом. Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків  він закінчив у 1971 році, був льотчиком-інструктором. Як льотчик-випробувач 1-го класу освоїв 54 типи та модифікації літаків.

Початок космічної біографії

В серпні 1976 року Леонід Каденюк зарахований до загону космонавтів Центру підготовки космонавтів Зоряного містечка. Пройшов повний курс підготовки до польотів на кораблях  «Союз», орбітальній станції «Мир» та за програмою «Буран». В 1989 році закінчив Московський авіаційний інститут.

Після розпаду СРСР з’явилося 15 країн, які проголосили про свою незалежність і почали самостійно будувати своє життя. В Україну повертаються тисячі українців із інших республік. Серед них було багато військовослужбовців, в тому числі, котрі служили в збройних силах, на космодромах Байконур, Плесецьк, Капустін Яр.

В 1992 році в Україні створюється Національне космічне агентство, формується перша космічна програма, в якій передбачалося запустити 1-й штучний супутник Землі під юрисдикцією України – «Січ», створити вітчизняний телекомунікаційний супутник «Либідь», а також підготувати українського космонавта для здійснення наукових експериментів на орбіті. В цей час Президент України Л. Кучма домовляється з Президентом США Б. Клінтоном  про політ українського космонавта під час однієї з місій на американському космічному кораблі.   Національному космічному агентству України (НКАУ) та НАСА доручено підготувати такий проект.

Вчені Національної академії наук  України та фахівці наукових центрів НАСА визначають напрямки космічних експериментів, які має здійснити наш космонавт. Розглядалися наступні пропозиції: зварювання в космосі або космічна ботаніка. Виходячи  із  перспектив  розвитку   далеких пілотованих

місій та забезпечення харчування космонавтів під час тривалих  космічних польотів, прийшли до спільної думки про необхідність проведення експериментів з космічної ботаніки та вивчення розвитку рослин в умовах мікрогравітації.

Звісно, у нас не було досвіду добору та підготовки космонавтів. Мене як заступника Генерального директора НКАУ призначили керівником цього проекту. В агентстві створена спеціальна комісія для  розгляду  та  вирішення  всіх питань, пов’язаних з  підготовкою

цього проекту, до якої увійшли ряд фахівців галузі, представники академії наук, медичних установ, Малої академії наук. За підготовку та проведення наукових експериментів відповідали директор інституту ботаніки НАН України академік К.М.Ситник та завідуюча відділом доктор біологічних наук Є.Л.Кордюм. Були розроблені заходи щодо підготовки до польоту українського космонавта. Визначені відповідальні за медичну та фізичну підготовку (професор

В.А.Березовський), освітню програму  (В.І.Назаренко – співробітник Малої академії наук і В.В.Вербицький – директор Подільського (м.Київ) екологічного центру).

Для інформаційного супроводу підготовки та польоту космонавта  утворюється телерадіокомпанія «Либідь» Національного космічного агентства України (враховуючи майбутній запуск вітчизняного телекомунікаційного супутника «Либідь»).

Оголошується конкурс – пошук кандидата на виконання космічної місії. До середини 1996 року зголосилося понад 30 претендентів на політ.

На одному з перших засідань я звернувся до членів комісії:

«Шановні члени комісії, перед нами стоїть відповідальне завдання визначити гідного кандидата для здійснення космічного польоту. Цей політ буде історичною подією для нашої країни. Головна підготовка космонавта буде проходити в космічних центрах США. Тому це  повинна бути людина високопрофесійна, з високими моральними якостями і активною життєвою позицією. Ми повинні  виходити також із того, що перший космонавт незалежної України на довгі роки буде прикладом та взірцем для багатьох людей, особливо молоді та дітей».

Комісія агентства відібрала 28 претендентів. Серед них був Леонід Каденюк.

Коли Леонід зайшов до приміщення, в якому засідала комісія, він відразу викликав симпатію своєю посмішкою, статурою, ввічливістю та ледь помітним хвилюванням, яке відчувалося в його голосі. На питання щодо зміни громадянства – без вагання  сказав, що це питання в сімї вирішено, а  в офіційних органах  він розпочав також необхідні процедури.  Після тривалого обговорення  комісія  прийшла до одностайного висновку  – визнати переможцем конкурсу Леоніда Каденюка. Проте для участі в цьому проєкті йому, згідно умов конкурсу, необхідно було терміново виконати  кілька  умов,  в  тому  числі вирішити питання громадянства та переїхати на постійне проживання до України. Результати нашого відбору були розглянуті  та підтримані на засіданні «Комісії Кучма-Гор».

Американський період підготовки до польоту

Згідно домовленостей кандидат на політ повинен пройти первинне стажування в одному із космічних центрів Сполучених Штатів Америки.  Кандидатів на космічний  політ я повіз до США з метою пройти медичну комісію в космічному центрі  ім. Л.Джонсона та первинну підготовку до космічного експерименту в космічному Центрі ім. Дж. Кеннеді.  Наша невелика делегація була присутньою під час чергового запуску шаттлу «Колумбія» з космодрому на мисі Канаверал, зустрічалася з керівником НАСА Даніелем Голдіним та іншими провідними фахівцями НАСА та космодрому.  Були проведені перемовини відносно включення до складу екіпажу, який  готувався  до польоту космонавта-дублера (цього в практиці підготовки американських космонавтів не було), а також про розгляд та стажування ще одної пари кандидатів на політ. Після стажування в космічних Центрах США кандидати повернулися в Україну.

За підсумками стажування двох пар були відібрані  з першої пари Леонід Каденюк, а з другої – Ярослав Пустовий. Підготовка  відібраних кандидатів продовжилася в Українських наукових установах, зокрема в інституті ботаніки НАН України.

В Національному космічному агентстві в цей час вирішувалися численні організаційні заходи, пов’язані з підготовкою до польоту. Зокрема готувався набір символів,  які  космонавт  мав взяти з собою в політ і які б були для нашої держави історично символічними. До переліку таких символів увійшли Державний прапор, Герб і Конституція України, Герб м.Київ, портрет відомого конструктора ракетно-космічної техніки М.К.Янгеля. Відомий український співак Анатолій Солов’яненко  передав унікальне видання «Кобзаря» Т.Г.Шевченка, группа «ВВ» передали свій перший диск, а Київський годинниковий завод для космонавтів розробив унікальний хронометр з символікою  «STS-87» та інше. Український комерційний банк «ВА-банк» на період підготовки і відрядження до США космонавта та його дублера призначив для них спеціальні  стипендії. Космічне агентство забезпечило  матір Леоніда, Ніну Андріївну, сучасним телевізором, щоб  вона могла спостерігати за стартом і космічним польотом сина.

На час підготовки до польоту весь екіпаж разом із сім’ями проживав в окремому котеджному містечку. Це було необхідно для налагодження  контактів між членами екіпажу, покращення взаєморозуміння між ними, створення атмосфери довіри та взаємодопомоги. Леонід швидко встановив контакт  з усіма членами екіпажу та налагодив дружні відносини. Вони не тільки разом працювали,  але й  відпочивали та проводили дозвілля.

Швидко пролетіли місяці підготовки до польоту і ось наступив листопад 1997 року. Старт космічного корабля  «Колумбія» призначено на 19 листопада. З України прилетіла числена делегація. В її складі  Президенти України Л.Д.Кучма, Л.М.Кравчук, Президент Національної академії наук України Б.Є,Патон, керівники  Національного космічного агентства, земляки з Буковини, журналісти та учасники освітньої програми, яка буде проводитися під час  космічного польоту.

За два дні до старту я зустрівся з Леонідом в блоці, де він та  інші члени екіпажу були в ізоляції та готувалися до польоту. У нього був піднесений настрій. Спокійний і зосереджений ззовні, але по очах  було видно, що він щасливий з того, що його мрія про космічний політ ось-ось буде здійснена.

Ми проговорили питання його зустрічі  з Президентом України Л.Д.Кучмою.  Наступного дня  його відвідав Президент. Між ними відбулася тривала розмова про політ та плани на майбутнє. До старту залишалося 24 години. Екіпаж цей час провів у повній ізоляції від сторонніх, зосередившись на останніх процедурах  приготування до старту.

І ось настав цей день – 19 листопада. На оглядовому майданчику присутні тисячі глядачів. Пройшла передстартова пресс-конференція представників НАСА, НКАУ, Японського космічного агентства, всіх служб космодрому про готовність до старту. О 14–й годині 46 хвилин «Колумбія» стартувала змайданчика №39  в космічний простір, і вже через десяток хвилин вона була на орбіті. З перших хвилин польоту для космонавтів почалася  трудова вахта, насичена десятками наукових експериментів, які проводили члени екіпажу за своїми програмами.

Делегація України після старту відбула на батьківщину. На космодромі залишилася группа вчених, які супроводжували  проведення дослідів. Ми уважно слідкували за тим, як працював Леонід Каденюк на орбіті, як він проводив наукові експерименти, освітню программу – «Космічні уроки» для 20 тисяч школярів з України  та 20 тисяч американських учнів. Був організований дзвінок Президента України Л.Кучми на космічний шаттл «Колумбія», під час якого він спілкувався з нашим космонавтом вже на орбіті. Леонід поспілкувався з учнями – учасниками освітньої програми, відповів на їх питання.

Швидко промайнули 16 діб польоту, і ось наступив ранок 5-го грудня. Біля посадкової полоси зібралася велика  група зустрічаючих, вчених, фахівців космодрому, журналісти. На горизонті з’явилася  чорна крапка, яка швидко наближалася до землі. Це надзвичайно складний і небезпечний етап польоту. Лічені секунди і «Колумбія» торкається посадкової полоси. Спрацював гальмівний парашут – «Колумбія» зупиняється. Ще через 30 – 40 хвилин ми вже вітаємо щасливих, втомлених виснажливим польотом членів екіпажу. Першим вітає з приземленням голова НАСА Д. Голдін. Звичайно мене цікавить самопочуття Леоніда. Радісно посміхаючись, він говорить: «Все  гаразд, я щасливий, але  земля  чомусь  під  ногами хитається». Командир екіпажу Келвін Крегель, вітаючись зі мною, повідомляє «Леонід молодець! З ним можна летіти і на Місяць!»

Після короткої фотосесії екіпаж забрали на медичне обстеження  і відпочинок.

Тим часом, в Україні розпочалася підготовка до зустрічі космонавта та його дублера.

Повернення на Батьківщину

12 січня 1998 року в аеропорту «Бориспіль» зібралися численні журналісти, представники влади, космічного агентства, земляки з Буковини, родичі, а головне, мати Леоніда – Ніна Андріївна. Рейсовий літак ІЛ-62 зупиняється біля червоної доріжки, грає військовий оркестр, і по трапу сходить наш космонавт. Пройшовши кілька десятків метрів по доріжці, він потрапляє до обіймів зустрічаючих. Тут і квіти, і хліб-сіль, і сльози радості, слова рапорту і вітань.  Через  кілька  днів  було  вітання  космонавта  на  урочистому вечорі в палаці Україна. В заповненому вщент залі були присутні космонавти Павло Попович та Віталій Жолобов. Президент Л.Кучма нагородив його орденом «Мужності» та присвоїв звання генерал-майора. Певний час генерал-майор Л.Каденюк проходив військову службу в збройних силах України.

За традицією, після польоту члени екіпажу по черзі відвідують країни своїх колег. У вересні 1998 року екіпаж «Колумбії» відвідав Україну, був на Буковині – батьківщині Леоніда Каденюка, відвідав його домівку, зустрівся з його мамою. Після прийому в Маріїнському палаці, під час якого Президент України Л.Кучма нагородив астронавтів, командир екіпажу Келвін Крегель мені розповідав: «Я з Леонідом познайомився, коли він приїхав готуватися до польоту. Я його вивчав, з ним тісно співпрацював, літав  в парі на літаку, був в космосі. Це дивовижна людина: працелюбний, високоорганізований, цілеспрямований, грамотний фахівець високої кваліфікації, відданий космосу. Як людина – дружня, чесна, любить свою батьківщину. Я вважаю, Україні повезло, що у неї такий перший космонавт».

Указом Президента України №1526/99 від 3 грудня 1999 року Леонід Каденюк нагороджений відзнакою Президента України «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка».

В 2002 році Л. Каденюк обирається Народним депутатом до Верховної Ради України 4-го скликання. До нових для себе обов’язків  Народного депутата Леонід Каденюк ставиться надзвичайно сумлінно і відповідально, адже звик це робити на військовій службі, в загоні космонавтів та під час польоту в космосі. До нього тягнулися люди не тільки тому, що депутат – космонавт, а й тому, що бачили, як він уважно ставиться до їхніх проблем та намагається їх вирішити. Навіть коли він вже не був депутатом, то продовжував працювати для людей, отримував сотні листів, телефонних дзвінків, проводив зустрічі з людьми, вирішував їх питання у високих владних кабінетах. До речі, для нього залишилося нерозгаданою таємницею, чому вийшло так, що люди, які його підтримували скрізь – вдруге за нього не проголосували. Мабуть не так рахували голоси.

Леонід Костянтинович був Президентом аерокосмічного товариства України, радником Голови Державного космічного агентства, членом колегії ДКА, віце-президентом Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я», Почесним президентом міжнародної  організації «Рада з екологічної безпеки», членом наглядової ради Київської політехніки, Почесним президентом Буковинського земляцтва та Почесним громадянином   м.Чернівці.

Проте він вважав, що його потенціал використовується не в повному обсязі. «Я можу зробити набагато більше, щоб принести користь своїй країні».

В грудні 2017 року на спільному засіданні Ради з космічних досліджень Національної академії наук та колегії Державного космічного агентства, присвяченому 20 річчю польоту Л.Каденюка  аналізувалися підсумки  роботи, яка була проведена вченими академії та космонавтом під час пам’ятної місії. На засіданні виступив Леонід Костянтинович, який поділився спогадами про політ та висловив своє бачення розвитку науки про космос на сучасному  етапі  та необхідності визначення стратегії розвитку нашої країни. Дав свою оцінку подіям двадцятирічної давності і академік Ярослав  Яцків: «Це був на той час піонерський, унікальний експеримент, Його результати  до цих пір цитуються у світовій науковій літературі».

30 січня 2018 року Л.Каденюк прийшов до голови космічного агентства з пропозицією щодо активізації співробітництва з американськими астронавтами, які      планували створити приватну кампанію для продовження роботи Міжнародної космічної станції (МКС), а згодом,  на її базі, створити приватну космічну станцію і її командиром обрати нашого космонавта.

Але…. В ранці 31 січня 2018 року  його серце зупинилося.

Пам’ять про першого космонавта незалежної України назавжди буде вписана в історію нашої держави, а його життя буде яскравим прикладом для молоді, як потрібно працювати,  йти і досягати своєї мети та служити народові.

Едуард Кузнєцов – Заступник Генерального директора НКАУ (1995-2010р.), Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений працівник промисловості України, Почесний доктор Чернівецького Університету, Почесний громадянин м.Чернівці

P.S. Вашій увазі пропонуються унікальні кадри, зняті телекомпанією «Либідь» (НКАУ) та NASA під час підготовки польоту Леоніда Каденюка в місії «STS-87» в 1997 році на космодромі у США (штат Флорида), які не увійшли до кінофільмів, присвячених цій події:

Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!

Поділитися новиною: