ЄС почав створювати свій «Starlink» — супутникову систему IRIS²
Єврокомісія уклала рамковий контракт із консорціумом SpaceRISE на створення комунікаційної супутникової системи IRIS², яка, за задумом, буде поєднувати плеяду з 290 супутників та вже з 2030 року працюватиме в інтересах ЄС.
Як повідомляє Укрінформ, така інформація оприлюднена на сайті Європейської комісії.
«Ми не просто започатковуємо новий супутниковий проєкт. Ми започатковуємо бачення, бачення більш сильної, більш поєднаної та більш стійкої Європи. IRIS² демонструє рішучість та зобов’язання Європейського Союзу зміцнити глобальні позиції Європи у космосі як у вимірі безпеки, так і з точки зору конкурентоспроможності, що має принести користь для наших урядів, бізнесу та громадян», — заявив з цього приводу єврокомісар з оборони й космосу Андрюс Кубілюс.
Як зазначається в повідомленні Європейської комісії, створення нової супутникової системи стане значним кроком до зміцнення суверенітету Європи та для убезпечення її взаємопоєднання.
IRIS² є флагманською програмою ЄС, яка покликана вирішити довгострокові виклики з безпеки та стійкості, зміцнити стратегічну автономію Європи та її технологічне лідерство.
Нова супутникова система матиме унікальні переваги завдяки використанню супутників на різних, так званих середніх (MEO) та низьких (LEO) орбітах. Вона має забезпечити захищений зв’язок для країн-членів ЄС та для урядових установ, швидкісні лінії комунікації для приватних компаній та для громадян Європи, забезпечити комунікаційне покриття навіть у важкодоступних зонах.
Консорціум SpaceRISE, який виконуватиме цей проєкт, складається з трьох провідних європейських операторів супутникових мереж: SES SA, Eutelsat SA та Hispasat S.A., які підтримуватимуться мережею компаній, долучених до супутникової екосистеми, включаючи Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat та Thales SIX. Таке співробітництво має забезпечити конкурентність та сприяти інноваціям, а також надати нові ринкові можливості для європейських малих та середніх підприємств.
Рамковий контракт розрахований на 12 років. Його учасники, за проєктом, мають забезпечити комунікаційні послуги для урядів та бізнес-установ уже до 2030 року. Головним споживачем послуг визначається Європейський Союз. Фінансування проєкту здійснюватиметься за рахунок державних інвестицій з боку ЄС, а також з бюджету Європейського космічного агентства ((ESA), із залученням також приватних інвестицій.
Нова система складе конкуренцію Starlink компанії SpaceX Ілона Маска, яка зараз лідирує за наданням послуг супутникового звʼязку.
Як повідомлялося, у 2023 році, на виконання положень Стратегічного компасу ЄС, була прийнята Європейська космічна стратегія в сфері безпеки й оборони, яка передбачає убезпечення космічних об’єктів та мереж Євросоюзу, захист його інтересів у космосі, та сприяє цілям у посиленні геополітичних позицій ЄС у світі та у зміцненні його стратегічної автономії.
Доктринальний документ ЄС — Стратегічний компас — був прийнятий після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну. Він окреслює головні пріоритети ЄС у сфері безпеки й оборони, зокрема визначає космос, поряд із кібернетичною та морською сферами, стратегічними просторами для конкурентоспроможності й безпеки об’єднаної Європи.
Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!