Україна повертається в космос. Сім питань щодо запуску українського супутника
Володимир Тафтай, Голова ДКА
НВ, 08.11.2021.
За два місяці Україна планує запуск на орбіту супутника «Січ-2−30»
З 2011 року протягом 10 років Україна не запускала в космос власної техніки, та й загалом, відверто кажучи, це були не найкращі роки для космічної галузі країни. Але 2021-го ми перегорнули сторінку, повністю змінили підхід до менеджменту галузі, стратегії та тактики. Запуск супутника стане першим кроком нового вектора розвитку.
Що ближче до дати запуску — то більше фейків. Найгірше: системна, скоординована пропаганда опонентів.
Я працював у міжнародних космічних проєктах у Бразилії та США, і на власні очі бачив, як політичні обставини впливають на космічні програми. Мільярди доларів, інвестовані в науку й технології, виробництво та дослідження, можуть бути нівельовані великою політикою.
Безумовно, повернення України як суб’єкта космічної галузі викликає напруження в наших політичних і військових опонентів. Вони чудово розуміють, що, запустивши перший супутник Січ-2−30 для цивільних потреб, ми продовжимо роботу й уже скоро розпочнемо наступний етап — формування групи супутників, які виконуватимуть завдання силових й оборонних відомств.
Звісно, опоненти всіляко цьому перешкоджатимуть.
І почали з інформаційної війни — а саме з кампанії з дискредитації космічної програми та дезінформації на тему запуску супутника. Під виглядом розслідувань з’являються драматичні історії про «українське космічне сміття», що супутник упаде, зламається, він застарів, інформацію передавати не зможе — та й нікуди. Загалом, зрада, жоден супутник Україні не потрібен.
Чим ближче ми будемо до запуску першого та всіх наступних космічних апаратів, тим сильнішим стане інформаційний тиск. Тому хочу розповісти про те, що ми готуємо до запуску та які головні завдання.
Почнімо з головного.
1. Що таке супутник Січ-2−30
Січ-2−30 названо так, оскільки запускаємо його в рік 30-річчя незалежності України, робоча назва моделі — Січ-2−1. Комплектувальні супутника були виготовлені у 2017−2020 роках. Складання та фінальні випробування проходили у 2021 році. Призначення супутника Січ-2−30 — моніторинг використання земель, рослинності, лісових і водних ресурсів, ліквідація наслідків стихійних лих. Тобто це супутник для цивільних цілей.
При цьому супутник дасть змогу й отримувати досить якісні дані про створення інженерних споруд, переміщення військової техніки та кораблів. Інформацію, отриману від аналогічного за технічними параметрами супутника Egyptsat-1, раніше використовували силові структури в кризових ситуаціях.
За параметрами просторового розділення Січ-2−30 перевершує апарати Sentinel-2, які у 2015 та 2017 роках було виготовлено Airbus Defense and Space на замовлення Європейського космічного агентства.
Просторове розділення Січ-2−30 — 7 метрів, Sentinel-2 — 10 метрів.
Супутник Sentinel-2 весь цей час успішно експлуатує Європейське космічне агентство в межах космічної системи Copernicus — програми Європейського союзу зі спостереження Землі. Після запуску український супутник Січ-2−30 буде інтегрований у Copernicus. Зображення із супутника Україна отримуватиме щодня.
2. Які завдання супутник Січ-2−30 виконувати НЕ зможе і чому
Січ-2−30 — оптичний прилад, і всі супутники цього типу, незалежно від компанії-виробника, мають стандартне обмеження. А саме — неможливість отримання зображень у хмарну погоду. Таких днів в Україні приблизно 96 на рік. Європейські колеги використовують аналогічні супутники й у похмуріших регіонах.
Незалежно від погоди на Землі, Січ-2−30 буде задіяний у наукових експериментах. Необхідне обладнання вже протестовано та встановлено.
Якщо ми хочемо отримувати зображення незалежно від погоди, то нам потрібен не оптичний супутник, а радар. Його виготовлення — у рази дорожче. Але стратегічно я вважаю такі інвестиції цілком виправданими.
3. Хто збирав і де тестували супутник Січ-2−30?
Супутник Січ-2−30 спроєктований, зібраний і протестований у Дніпрі на КБ «Південне». Деякі компоненти супутника вироблені компаніями зі світовим ім’ям із Європи, Південної Кореї. Жодних елементів, виготовлених у РФ, не використовували — зі зрозумілих причин.
4. Випробування та запуск
Станом на 5 листопада 2021 року супутник Січ-2−30 успішно пройшов усі наземні випробування в Україні. Найближчим часом його буде транспортовано до США, на космодром на мисі Канаверал (Флорида). Уже у США він пройде ще кілька раундів випробувань. І лише після того, як ми переконаємося у його повній технічній готовності, розпочнеться підготовка до запуску.
Супутник буде виведений на орбіту ракетою Falcon 9 компанії Space Х. Результати випробувань підтверджують технічну сумісність нашого КА й Falcon 9. Контракт давно підписано, робота йде у штатному режимі.
5. Центр управління польотами
До 2014 року системи наземної інфраструктури для управління та прийому даних із супутників в Україні базувалися в Євпаторії та були втрачені після окупації території АРК.
За останні кілька років в Україні фактично створено новий Центр управління польотами. Це колосальна робота, вона непублічна, але має значення для держави й космічної галузі. Без центру управління польотами космічна програма була у принципі неможливою.
6. Коли український супутник Січ-2−30 полетить у космос?
Запуск ракети із супутником — це досить складне технічно й технологічно завдання.
Пуск має бути здійсненим у коридорі дат. Наш коридор — грудень-січень 2021−2022 років.
Що впливає на точну дату запуску? Метеорологічні та технологічні умови.
Наразі ми плануємо запуск на 10 січня 2022 року з причин, пов’язаних із готовністю ракетоносія Falcon 9 компанії Space X.
Чи може змінюватись ця дата? Да може. Зміна дати запуску — це стандартна ситуація, з якої не варто робити жодних «глибокодумних» висновків. Державне космічне агентство повідомлятиме про такі зміни.
7. Що далі?
Кабінет Міністрів уже затвердив державну космічну програму на 2021−2025 роки. Якщо коротко, то в наших планах створення групи із 6 супутників, зокрема, з роздільною здатністю 0,5−1 м.
Виконання програми дозволить створити систему повноцінного спостереження за територією України для всіх державних структур у сфері оборони та безпеки, МНС, науковців і розвитку технологій.
Крім того, це колосальні вкладення, які, я в цьому впевнений, у середньостроковій перспективі принесуть Україні не лише престиж і статус, а й фінансовий прибуток, дадуть потужний поштовх розвитку космічної інфраструктури, технологій і залученню інвестицій.
Державна космічна програма найближчим часом буде розглянута Верховною Радою України, і ми сподіваємось на її затвердження та повноцінне фінансування. Із 40 млрд грн, запланованих у космічній програмі, лише 15 млрд ми плануємо отримати з держбюджету. Решта — інвестиційні кошти.
Космос є сферою стратегічного державного інтересу, і ми маємо інвестувати у власні компетенції та технології. Сподіваюся, що політики в нашій країні розуміють значення космічної програми та гратимуть на стороні своєї держави.
Україна повертається в космос. Можете розпочинати зворотний відлік.
Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!