Це не двигун. SpaceX розкрила причину квітневого вибуху космічного корабля
Інженери SpaceX з’ясували, що викликало вибух одного з її космічних кораблів під час наземних випробувань в квітні: у клапан випадково потрапила частина палива. Це викликало ланцюгову реакцію, яка призвела до втрати корабля.
Про це повідомляє «НВ» з посиланням на The Verge.
Тепер, коли причина була встановлена, SpaceX заявляє, що замінює ці деталі у всіх майбутніх версіях корабля, щоб цей вибуховий витік не повторився.
Космічний корабель, який втратила SpaceX, був тестовою версією Crew Dragon, капсули, яка будується на замовлення NASA для доставки астронавтів на Міжнародну космічну станцію і назад. Ця конкретна капсула була найпершим Crew Dragon, який SpaceX коли-небудь випустив в космос.
У березні машина без екіпажу успішно зістикувалася з МКС, а потім повернулася на Землю під час бездоганної випробувальної місії. Але під час рутинних випробувань 20 квітня капсула розкололася і викинула в небо помаранчевий газ. SpaceX відразу ж сформувала слідчу групу, щоб з’ясувати причину вибуху, і з тих пір компанія працює з NASA.
Компанія вважає, що проблема виникла з системою аварійного скидання Crew Dragon, яка складається з серії невеликих рушіїв, вбудованих в капсулу. Якщо все йде добре під час місії, ці крихітні двигуни не призначені для використання. Але якщо під час майбутнього запуску відбудеться якийсь збій, двигуни можуть спалахнути і безпечно забрати екіпаж із ракети.
Аварія сталася за 100 мс до запалювання восьми двигунів SuperDraco — при підвищенні тиску в рухових системах корабля Crew Dragon. Факти свідчать про те, що витік в одному з компонентів корабля дозволив рідкому окислювачу (азотний тетраоксид, NTO) потрапити в гелієві трубки, що були під високим тиском. В результаті чого цінні компоненти вийшли з ладу та призвели до повної втрати капсули.
Представник компанії Ганс Кенігсман сказав, що це забруднення безумовно не очікувалося, хоча відомо, що цей тип клапана має деякі внутрішні проблеми з витоком. В кінцевому підсумку він визнав, що в деякій мірі це була проблема дизайну.
«Це те, що компоненти не мали робити. Але водночас ми отримали дуже цінний урок про те, що може статися, що робить Crew Dragon більш безпечним транспортним засобом», — сказав Кенігсман.
За словами Кенігсмана, SpaceX замінить всі ці типи клапанів іншим компонентом, відомим як розривний диск, який має бути набагато надійнішим. SpaceX стверджує, що у неї багато Crew Dragons на різних стадіях виробництва у штаб-квартирі компанії в Каліфорнії. Проте неясно, коли Crew Dragon знову полетить.
Нагадаємо, серйозна аварія іншої ракети Ілона Маска сталася у вересні 2016 року через неполадки в системі подачі гелію. За словами інженерів, в цьому винен один з гелієвих резервуарів, розташованих в другому щаблі в ємності з киснем.
Тоді безпілотна ракета Falcon 9 перетворилася на палаючу кулюпід час передстартової перевірки на станції ВВС на мисі Канаверал. Ракета і супутник від Facebook на борту були знищені.
Крім того, наприкінці 2018 року повертаємий ступінь ракети-носія Falcon 9 американської приватної компанії Space X впав в Атлантичний океан. За словами Ілона Маска, причиною аварії став вихід з ладу насоса гідравлічної системи управління гратчастими стабілізаторами.
SpaceX була заснована в червні 2002 року. 24 березня 2006 року пройшов перший для компанії запуск ракети-носія Falcon 1, який завершився аварією. 28 вересня 2008 року відбувся перший успішний запуск ракети-носія Falcon 1 і виведення корисного навантаження на орбіту.
4 червня 2010 року виконано дебютний запуск ракети-носія Falcon 9, на орбіту був запущено макет корабля Dragon. 8 грудня 2010 року на орбіту вперше запущено космічний корабель Dragon. 25 травня 2012 корабель Dragon був вперше пристикований до модуля МКС Гармонія.
Буквально за кілька років сімейство ракет Falcon стало новим флагманом і потіснила російський корабель Протон зі світового ринку. Перевагами ракет SpaceX стала їхня високотехнологічність. Компанія змогла виводити значні вантажі в космос за набагато менші гроші, а їх Falcon Heavy вважається найбільшою і вантажопідйомною ракетою сучасності.
Підписуйтесь на нас в Telegram: тут найцікавіші аерокосмічні новини!