Головна сторінкаУрядовий портал
 
УКР | ENG | РУС
 
 
 

Аерокосмічний портал України
Урядова телефонна лінія

Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова
 

Адреса:49005, Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, 26, а/с 503.
Генеральний директорХуторний Віктор Васильович
Телефон:+38(056) 377-3688
Факс:+38(056) 377-3688
E-mail:ncaomu@email.dp.ua
Веб-сторінка: www.unaec.dp.ua, www.spacehuman.org, www.dneprorbita.org.ua, www.star-way.dp.ua
Напрямки діяльності:науково-практична діяльність у реалізації державної молодіжної політики у сфері аерокосмічної освіти, розвиток системи підготовки і перепідготовки молодих фахівців для авіації і космонавтики


Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова було створено згідно з Указом Президента України Л.Д. Кучми №410/96 від 11 червня 1996 року при підтримці Національного космічного агентства України та Українського молодіжного аерокосмічного об'єднання “Сузір’я”. Пріоритетами в діяльності Центру стали пошук і підтримка талановитої молоді, залучення її до наукової і технічної творчості, підготовка гідного покоління спеціалістів в галузі вивчення й дослідження космічного простору.
Основними стратегічними напрямками діяльності Центру є:
 • науково-практична реалізація державної молодіжної політики у сфері аерокосмічної освіти;
 • створення сприятливих умов для інтелектуального розвитку молодого покоління; пошук і всебічна підтримка талановитої молоді;
 • розвиток системи підготовки і перепідготовки молодих фахівців в аерокосмічній галузі;
 • формування науково-технічної еліти, здатної забезпечити Україні провідні позиції в галузі авіаційної і ракетно-космічної техніки.
З метою пропаганди досягнень вітчизняної аерокосмічної галузі, формування у дітей і молоді інтересу до авіації, космонавтики і науково-дослідницької діяльності в Центрі створений і функціонує навчально-виставочний комплекс - великомасштабна експозиція космічної техніки і високих технологій, яку регулярно відвідують екскурсійні групи школярів, студентів, працівників підприємств і установ України, а також офіційні делегації близького і далекого зарубіжжя.
У залах навчально-виставочного комплексу експонуються:
 • Галерея портретів відомих людей, що стояли у джерел освоєння космосу, та провідних спеціалістів ДКБ “Південне”, ВО “ПМЗ” та ін.;
 • Зразки космічних апаратів у натуральну величину від найперших до унікальних багатофункціональних, призначених для моніторингу Землі, виготовлених на ВО “ПМЗ” і розроблених у ДКБ “Південне”;
 • Космічні й бойові ракетоносії та їх макети;
 • Фрагменти і деталі виробів ракетно-космічної техніки;
 • Експозиції, присвячені життєдіяльності головного конструктора ДКБ “Південне” М.К. Янгеля і генерального директора ВО “ПМЗ” О.М. Макарова.
Все це використовується для навчання студентів і професійної орієнтації школярів. У Центрі постійно проходять Міжнародні і Всеукраїнські конференції, семінари, наради, презентації. Для школярів і студентів, а також для відвідувачів навчально-виставочного комплексу, проводяться оглядові й тематичні лекції та екскурсії досвідченими фахівцями та вченими.

На запрошення Центру провідні спеціалісти, вчені й інженери підприємств ракетно-космічної галузі проводять поглиблену теоретичну і практичну підготовку з професійно-орієнтованих дисциплін для студентів старших курсів і магістрів ракетно-космічних спеціальностей Дніпропетровського національного університету. Поряд з фундаментальною теоретичною підготовкою студенти і магістри здобувають поглибленні знання інформаційних технологій, систем автоматизованого проектування.

Для школярів організовані і працюють Аерокосмічні класи, в яких учні 9-11 класів середніх загальноосвітніх шкіл, ліцеїв і гімназій одержують спеціальні знання з фізики, астрономії, про сучасний стан і перспективи розвитку авіації і космонавтики.

Велика увага у Центрі приділяється комп’ютерній підготовці школярів. Для учнів 8-9 класів працюють аерокосмічні гуртки з поглибленим вивченням інформатики. Учні 10-11 класів середніх шкіл, ліцеїв, гімназій, студенти 1-3 курсів вищих навчальних закладів мають можливість одержати професійну підготовку за фахом “Оператор комп’ютерного набору ПЕОМ” (ліцензія Міністерства освіти і науки України).


У створеній в Центрі лабораторії ракетно-космічного моделювання, учні поглиблюють знання у деяких розділах фізики, хімії, математики, астрономії, креслення та ін., здобувають практичні навички проектування, конструювання і виготовлення моделей і макетів ракетно-космічної техніки минулого, сьогодення і майбутнього, моделей-копій, спортивних моделей ракет і ракетопланів.
У 1999 р. Національний центр аерокосмічної освіти молоді виступив з ініціативою щорічного проведення Всеукраїнської молодіжної науково-практичної конференції «Людина і Космос» (www.spacehuman.org) з метою:

 • виявлення, об'єднання і підтримки обдарованої молоді, розвитку в студентів, аспірантів і молодих вчених інтересу до дослідницької діяльності в області космонавтики, космічної освіти, а також в інших областях науки і техніки, безпосередньо зв'язаних з космосом;
 • сприяння подальшому впровадженню результатів наукових досліджень молоді в конструкторські і технологічні розробки і розвитку системи підготовки фахівців в аерокосмічній галузі;
 • ефективної реалізації державної політики в області ракетно-космічного виробництва в умовах ринкових перетворень, використання національної космічної інфраструктури для реалізації Державної програми аерокосмічної освіти молоді України.

До участі в роботі конференції запрошуються студенти, аспіранти, молоді фахівці і молоді вчені. Сьогодні конференція має статус Міжнародної і щорічно проводиться на базі НЦАОМ, Дніпропетровського Національного університету і Відкритого акціонерного товариства “Український науково-дослідний інститут технології машинобудування”. Кращі доповіді нагороджуються дипломами конференції і публікуються в спеціалізованих фахових виданнях.
У жовтні 2006 року Національний центр аерокосмічної освіти молоді (НЦАОМ), діючи в інтересах Національного космічного агентства України, виступив з ініціативою щорічного проведення Наукових читань з метою обговорення проблем, пов’язаних із гуманітарними аспектами космічної діяльності, а саме:
 • дослідження щодо історії авіації і ракетно-космічної техніки;
 • вивчення спадку піонерів конструкторських шкіл ракетно-космічної техніки;
 • екологічні проблеми ракетно-космічного комплексу України;
 • аерокосмічна освіта;
 • вплив космічної діяльності на світогляд розвитку людського суспільства.
До участі запрошуються вчені та фахівці підприємств і організацій аерокосмічної галузі, викладачі, наукові співробітники (www.dneprorbita.org.ua).

Одним з продуктивних шляхів підготовки спеціалістів та поширення в суспільстві знань про космос є залучення студентів і старших школярів до роботи над реальними космічними проектами. Найбільш реальним і водночас перспективним напрямком у цьому плані є створення так званих "університетських мікросупутників". Починаючи з 2004 року Національне космічне агентство України розпочало реалізацію освітньо-наукового проекту «Освіта–КА». Метою проекту є створення Першого національного молодіжного супутника. Виконання цього проекту було доручено Національному центру аерокосмічної освіти молоді. Проведені конкурси проектів Українського молодіжного супутника, по результатам яких сформована кооперація, яка створює бортову апаратуру для УМС-1, розроблена концепція УМС-2 та представлені проекти українських молодіжних наносупутників і їх підсистем.

Спільно з Національним центром управління та випробування космічних засобів НКАУ (НЦУКС м. Євпаторія) та на його базі Центр проводить Міжнародну науково-практичну конференцію «Університетські мікросупутники - перспективи і реальність», яка служить розширенню міжнародного співробітництва й формуванню кооперації із молодих вчених, спеціалістів та студентів України, а також країн СНД в системі розробки й створення університетських супутників по моніторингу навколоземного простору й відкритого Космосу.

Розширюючи міжнародну діяльність Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова, являючись інтегратором освітніх процесів та об’єднуючи інтереси НКАУ та ВНЗ України веде перемовини з Європейським космічним агентством, Космічним агентством республіки Бразилія, ВНЗ Європи та інших країн. Сьогодні вже підписана Угода про співробітництво між Центром та Інститутом авіації та космонавтики Берлінського технічного університету, яка передбачає виконання ряду науково-технічних та освітніх програм з космічної тематики.
У 2006 році Центру виповнилося 10 років. Ця дата збіглася з 100-літтям з дати народження його засновника О.М.Макарова. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 482-р від 11.09.2006 Центру присвоєно ім’я цієї видатної людини, яка так багато зробила для ракетно-космічної галузі. Сьогодні Центр розпочав формування довгострокової Програми участі молоді України в космічних дослідженнях.


Новини за темою: Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова
Новини за темою: Хуторний Віктор Васильович

Продукція підприємства: Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова
 

 
: